7500 BTC’yi çöpe atan adamdan bölge halkını heyecanlandıran teklif

Kayıp Bitcoin’lerini bulabilmek için her defasında yeni bir fikir geliştirerek yardım isteyen James Howells’un bu seferki hedefi Newport’luları heyecanlandıracak cinsten. Howells, şu an tahmini olarak 184 milyon dolar değerindeki Bitcoin’i içeren hard diskinin bulunması halinde şehri kripto merkezine dönüştürmeyi düşünüyor.

2013 yılında yaptığı ev temizliği sırasında yaklaşık 7 bin 500 ile 8 bin arasında Bitcoin (BTC) içeren hard-diskini yanlışlıkla attığını iddia eden bilgisayar mühendisi James Howells, Bitcoin’lerinin kurtarılması durumunda paranın yüzde 10’uyla Newport’u, Birleşik Krallık’ın kripto merkezi haline getireceğine dair vaatlerde bulundu.

Geçen yıl değeri yarım milyar dolardı

Daha önce çıkan haberlerde kayıp Bitcoin miktarının 7 bin 500 olduğu söylense de BBC’nin son haberine göre bu sayının 8 bin olduğu iddia ediliyor.

Fiyatı sürekli dalgalanan Bitcoin’in değerinin şu an 22 bin 715 dolar civarında olduğunu düşünürsek Howells’in kaybettiği 8 bin BTC, yaklaşık 181,7 milyon dolara denk geliyor. Bu para, Bitcoin’in geçen yıl nisan ortasındaki zirvesi sırasında yaklaşık yarım milyar dolar seviyesindeydi.

Bitcoin madencilik tesisi kurmak istiyor

Galler’in Newport şehrinde yaşayan Howells, Newport halkına ait bir Bitcoin madencilik tesisi kurmak istediğine dikkat çekerek, “Şehrin büyük çöplüğünde yapmak istediğimiz asıl şeylerden biri, onu temizledikten sonra oraya bir elektrik üretim tesisi ve belki birkaç rüzgâr türbini koymak” dedi.

Her Newport’luya 51 dolar değerinde BTC, tüm mağazalara Bitcoin ödeme sistemi

Talihsiz Bitcoin ‘zengini’ Howells ayrıca her Newport sakinine 51 dolar değerinde BTC vermeyi ve tüm mağazalara kripto tabanlı ödeme sistemleri kurmayı planladığını söyledi.

Howells, hard diskin gömülü olduğu alanın kazılması için defalarca teklif götürdü; ama çöp sahasından sorumlu Newport Belediyesi, genç yatırımcının bu taleplerini yaşanabilecek sağlık ve çevresel sorunlarını öne sürerek reddetmişti.

Ancak şehrin çöplüğünde geniş kapsamlı arama yapılmasını umut eden Howells, operasyon için fon sağladığını ve işi “çok yüksek bir standartta” ele almak için profesyonel bir ekip topladığını öne sürdü.

“Bir çöplük kazmak başlı başına büyük bir operasyon” diyen 37 yaşındaki Galli yatırımcı, finansmanın sağlandığını belirterek hard disk’ini yapay zekâ kullanarak bulmayı hedefliyor.

Fonlama sürecinin bir parçası olarak Bitcoin’lerinin bir kısmının mülkiyetini devreden şanssız yatırımcı, şehre yapacağı bağıştaki amacının kripto para kullanımını teşvik etmek olduğunu belirtti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl