AB, kripto para regülasyonunda bu ay anlaşmaya yakın

Avrupa Birliği'nin bu ay içerisinde kripto para regülasyonu konusunda anlaşma sağlamaya yaklaştığı bildirildi.

Bloomberg’in haberine göre, 27 Avrupa ülkesi kripto para sektörünü düzenlemek için ortak kurallar oluşturmayı planlıyor. Ülkelerin bu konuda bir anlaşmaya yakın oldukları bildiriliyor.

Konuyla ilgili bilgi veren kaynaklar, Avrupa Birliği dönem başkanı Fransa ve Avrupa Parlamentosu’nun kripto para piyasasına yönelik düzenlemelerde bulunabilmeyi mümkün kılmak adına 14-30 Haziran tarihlerinde müzakerelere başlamak için tekrar toplanabileceklerini belirttiler.

Terra olayı sonrası yüksek öncelik haline geldi

Ayrıca haberde, Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) ile ilgili yapılacak bir anlaşmayla, 17 trilyon dolarlık bir ekonomiye sahip olan AB’nin oluşturulacak kurallar aracılığıyla kripto düzenlemesini en ileri noktaya ulaştırabilecekleri kaydedildi. Terra-USD ağında yaşanan çöküşün ardından Avrupa Birliği, finansal istikrar ve yatırımcı koruma alanlarını yüksek öncelik haline getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – AB Merkez Bankası’ndan kripto para uyarısı

Stabil coin’ler hala tartışma konusu

Kimliğini açıklamak istemeyen kaynaklar, AB’ye üye devletler ve AB Parlamentosu’nun kripto varlıklarda euro cinsinden olmayan işlemler için ödeme olarak stabil coin kullanımının nasıl sınırlandırılacağı konusu üzerinde hala tartıştığını aktardı. Ek olarak parlamentonun Bitcoin madenciliğinin çevresel etkisinin değerlendirilmesini istediği gelen bilgiler arasında.

Bitcoin madenciliğinin çevresel etkisi, AB’de son dönemde önemli bir tartışma başlığı oldu. Hatta MiCA düzenlemesinde, Bitcoin madenciliğinin yasaklanması anlamına gelen bir madde de yer almış, bu madde, daha sonra gelen tepkilerin ardından çıkarılmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl