ABD Hazine Bakanlığı, kripto kararnamesi sonrası ilk çalışmayı sundu

ABD Hazine Bakanlığı, Mart ayında imzalanan kripto kararnamesi doğrultusunda hazırlanan çerçevenin bugün Biden'a sunulduğunu bildirdi.

janet yellen

ABD Hazine Bakanlığı, Biden’ın dijital varlıklar ve kripto paralarla ilgili Mart ayında imzaladığı kararname doğrultusunda ilk çalışmayı bugün sundu.

Söz konusu kararnamede, devlet kurumları, tüketici ve yatırımcı korunmasını sağlayacak ve ABD’nin teknolojik liderliğini devam ettirecek yeni öneriler getirmeye çağrılmıştı.

Bugün ABD Hazine Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada ise Biden’a uluslararası kripto regülasyonuna dair bir politika çerçevesi sunulduğu bildirildi. Söz konusu çalışmada, dijital varlıkların regülasyonu konusunda G7, G20, IMF, FSB, FATF gibi uluslararası kuruluşlarla nasıl çalışılacağı ana hatlarıyla belirtiliyor.

Hazine Bakanı’nın Dışişleri Bakanı, Ticaret Bakanı, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı ve diğer ilgili kurum yöneticileriyle istişare ederek oluşturduğu çerçevenin 6 ana hedefi temel aldığı vurgulandı. Bunlar şu şekilde sıralandı:

  • ABD ve dünyadaki tüketici, yatırımcı ve işletmelerin korunması
  • Finansal istikrarın korunması ve sistemik riskin azaltılması
  • Kriptonun yasa dışı finansmanda kullanılma olasılığının azaltılması
  • Finansal hizmetlere erişimin teşvik edilmesi, Teknolojik gelişimin desteklenmesi
  • Küresel finansal sistemde ABD liderliğinin güçlendirilmesi

ABD hükümetinin bu başlıkların birçoğunda, uluslararası forum ve ikili iş birliklerinde aktif rol aldığı, ABD Başkanı’nın politika hedefleri doğrultusunda, bu çabaların güçlendirileceği ve genişletileceği kaydedildi. Çerçeveye ilişkin ayrıntılar ise verilmedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl