ABD Senatosu, üzerinde uzlaşılan kripto vergi hükmünü reddetti

1 trilyon dolarlık altyapı kanun tasarısında yer alan ve bugün üzerinde uzlaşma sağlanan kripto vergi maddelerinin revize edilmiş hali, ABD Senatosu tarafından Alabama Senatörü Richard Shelby’nin itirazıyla reddedildi. Bu, kripto para sektörü için bir yenilgi oldu.

Son duruma göre, kanun tasarısındaki ilgili maddeler, ilk haliyle nihai oylamaya gidecek ve ardından Temsilciler Meclisi’ne gönderilecek. Ancak bu versiyon, kapsamı çok geniş tutulduğu gerekçesiyle kripto para sektör oyuncuları tarafından tepki çekmiş ve maddenin bu haliyle geçmesinin inovasyonu engelleyeceği savunulmuştu. Buradaki broker tanımı, muğlaklık içerdiğinden aslında tanım içerisine girmemesi gereken yazılım geliştiricileri, donanım üreticileri, kripto para madencileri ve diğer ağ doğrulayıcılarını da kapsıyordu.

Armstrong, “Derin ve olumsuz etkileyebilir” demişti ama…

Örneğin Coinbase CEO’su Brian Armstrong, altyapı kanun tasarısının kripto paraları ilgilendiren maddelerinin önemli bölümünün değiştirilmesi gerektiğini söylemişti. Armstrong, tasarının mevcut halinin ABD’deki kripto para sektörüne derin bir şekilde olumsuz etkisi olabileceğini ve inovasyonu yurt dışına kaçırabileceğini savunmuştu. Armstrong ayrıca, daha önce benzeri görülmemiş kurallar getirilmeye çalışıldığını da eklemişti.

Armstrong’un yanı sıra ABD’deki sektör oyuncularından çok sayıda tepki sesleri yükselmişti. Bu tepkiler, Twitter CEO’su Jack Dorsey ve Tesla CEO’su Elon Musk’tan da destek almıştı. Kripto para şirketleri, senatörleri daha yenilikçi bir yaklaşımı benimsemeye ikna etmek için kampanyalar dahi oluşturdu.

Uzlaşma sağlanan fakat Senato’nun reddettiği metin

Maddelerin bugün uzlaşma sağlanan ancak Senato’nun reddettiği değiştirilmiş halinde ise blok zinciri doğrulayıcıları, yazılım geliştiricileri ve node operatörleri gibi ağ katılımcılarına muafiyet getirilmişti. Bu ağ katılımcılarının işlem bilgilerinin taşınması veya raporlanması gerekmeyecekti. Broker’lar ise kapsam altında olacaklardı.

Değişiklik için yine bir ihtimal var

Bu arada ilgili maddelere, tasarı Temsilciler Meclisi’ne gönderdiliğinde bir değişiklik yapılması söz konusu olabilir. Böyle bir değişikliğin Temsilciler Meclisi’nde yapılmasına az ihtimal verilse de başta kripto düşünce kuruluşu Coin Center olmak üzere kripto para şirketleri, bu doğrultuda baskı oluşturacaklarına dair işaretler verdiler.

Bitcoin kısa süreli düşüş gösterdi

Kripto para sektörü tarafından hükmün istenmeyen halinin nihai oylamaya gidecek olmasıyla beraber Bitcoin fiyatında kısa süreli geri çekilme görüldü. En büyük kripto para, 46 bin 300 dolardan 45 bin 400 dolara kadar indi ve TSİ 23.40 itibari ile 46 bin dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl