ABD’li ünlü politikacı, son düşüşte Bitcoin aldı

ABD’li ünlü senatör Ted Cruz’un Bitcoin’in son fiyat düşüşü sırasında alım yaptığı ortaya çıktı.

Kamuoyuna açıklanan verilere göre Cruz, broker’lık hizmetleri veren River Financial şirketi üzerinden 25 Ocak’ta 15 bin ila 50 bin dolar aralığında bir miktarda Bitcoin satın aldı. Satın alımın yapıldığı gün ise Bitcoin fiyatı 37 bin dolar civarındaydı. O günden bugüne Bitcoin, 41 bin doların üzerine çıktı.

Ted Cruz, kripto parayı destekleyen tutumuyla öne çıkan ABD senatörlerinden biri. Cumhuriyetçi senatör, demokratları kripto paralardan nefret etmekle, onları anlamamakla ve hatta onları yok etmek istemekle suçlamıştı. Ayrıca, trilyon dolarlık alt yapı yasa tasarısındaki çok tartışılan kripto parayla ilgili maddelerin değiştirilmesi için mücadele etmişti.

Bu arada Cruz’un eyaleti Teksas ise son dönemde giderek artan şekilde Bitcoin madencileri için çekim merkezi oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – ABD’li 6 Kongre Üyesi, Bitcoin’e yatırım yapıyor

Bitcoin alan tek senatör değil

Cruz, Bitcoin’e yatırım yapan tek senatör değil. Patrick Toomey ve Cynthia Lummis’in de Bitcoin’leri olduğu biliniyor. Lummis, ilk BTC’sini 2013 yılında 330 dolara aldığını söylemişti.  Bu senatörlerin tamamının cumhuriyetçi olması ise dikkat çekiyor.

Beyan etmek zorunlu

Bilindiği üzere ABD’de 119 bin dolar üzerinde kazanç elde eden üst düzey yetkililer ve senatörlerin bazı finansal işlemlerini devlet kurumlarına beyan etmeleri gerekiyor. İlgili kanununda, bu kişilerin bin dolar üzerindeki herhangi bir alış ya da satış işlemiyle, hisse, tahvil ya da diğer menkul kıymet değişimlerini raporlamak zorunda oldukları yazılı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl