Almanya başbakanı olması beklenen Scholz kripto para ile ilgili neler dedi?

Almanya’da yapılan seçimlerde en yüksek oyu Sosyal Demokrat Parti (SDP) aldı. Şimdi ise ülkede, SDP lideri Olaf Scholz’un başbakanlığında bir koalisyon hükümeti kurulması bekleniyor. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’nın, Merkel sonrası yeni liderinin Scholz olacağı düşünülüyor.

Facebook’un projesi Libra’ya en çok karşı çıkan isimlerdendi

Scholz, 2018 yılından bu yana maliye bakanı olarak görev alıyordu. Bu görevi, doğal olarak kripto paralarla da ilgilenmeyi gerektirdi. Scholz, Facebook’un kripto para projesi Libra’ya en çok karşı çıkan isimlerden biriydi. Projenin ortaya çıktığı 2019 yılında regülatörleri, Libra projesini incelemeye çağırmış ve “Avro, avro bölgesinin tek yasal ödeme aracıdır ve öyle olmaya devam ediyor.” demişti.

Devletlerin ekonomilerini yönetme beceresine müdahale endişesi

Scholz’a göre yaygın olarak erişilebilen dijital varlıklar, devletlerin ekonomilerini para politikası yoluyla yönetme becerisine müdahale edebilirdi. Scholz, o dönem “Bir para birimi ihracı, özel bir şirketin elinde olamaz, çünkü bu devlet egemenliğinin temel bir unsurudur.” şeklinde konuşmuştu. Scholz’un esas hedefi, arkasında bir şirket olan kripto para projeleriydi ve Facebook’un Libra’sı da buna iyi bir örnekti.

Facebook da özellikle Avrupa’dan gelen bu yoğun baskının ardından, politika yapıcıların itirazları doğrultusunda projede önemli değişikliklere gitti. Hatta isim de Diem olarak değiştirildi. Tüm engellemelerin ardından Facebook’un projesi, Diem adı altında devam ediyor ve kripto para piyasası, uzun zamandır bu projenin ortaya çıkmasını bekliyor.

Kripto paraların düzenlenmesi ile ilgili, diğer Avrupalı maliye bakanlarıyla zaman zaman görüşen Scholz, 2018’de “Bu konuda çok fazla beklememeliyiz.” demişti.

Almanya’nın eski maliye bakanının Bitcoin hakkında ise kamuoyuna yansıyan önemli bir açıklaması olmadı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl