“Anti-kripto ordusu kuruyorum” diyen senatör Warren, 5 yeni ismi safına kattı

Kripto paralara karşı olan demokrat senatör Elizabeth Warren, 2022 yılında sunduğu kanun teklifi için destekçilerini artırdı. Buna göre; 3’ü Bankacılık Komitesi üyesi olmak üzere toplam 5 yeni senatör, Warren’ı kriptoya karşı başlattığı mücadelede destekleyecek. Söz konusu senatörlerin Raphael Warnock, Laphonza Butler, Chris Van Hollen, John Hickenlooper ve Ben Ray Luján olduğu belirtildi. Böylece tasarıya destek veren ve aralarında cumhuriyetçilerin de olduğu senatörlerin sayısı 20’ye yaklaştı.

“Terörist gruplar, haydut devletler ve dolandırıcılar kripto kullanıyor”

Warren, bugün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Hazine Bakanlığı, kriptonun terörist grupların, haydut devletlerin, uyuşturucu baronlarının, fidye yazılımı çetelerinin ve dolandırıcıların milyarlarca dolarlık çalıntı fonları aklamalarına, yaptırımları atlatmalarına, yasa dışı silah programlarını finanse etmelerine ve siber saldırılardan kar sağlamalarına olanak veren kullanımını engellemek için yeni yasalara ihtiyacımız olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Bankacılık Komitesi’nden üç üye dahil olmak üzere, beş yeni senatörün bu mücadeleye katılmasından memnuniyet duyuyorum. İki partili yasa tasarımız, kriptonun yasa dışı kullanımını engelleyecek ve regülatörlere daha fazla yetki verecek olan masadaki en güçlü tekliftir.” dedi.

Önerilen yasada ne var?

Warren’ın “Dijital Varlık Kara Para Aklamayı Önleme Yasası” adını verdiği yasa tasarısı, tüm cüzdan hizmet sağlayıcıları, madenciler, doğrulayıcılar ve merkeziyetsiz finans uygulamaları için KYC (müşterini tanı) uygulamasını zorunlu kılıyor. Ayrıca, şirketlerin kripto para işlemlerini gizlemeye yarayan mikser uygulamalarını kullanmalarının da tamamen yasaklanmasını öngörüyor.

Kanun teklifinin içinde ABD dışında olan ülke ve bölgelerde yer alan şirketlerin banka ve finans firmalarındaki işlemlerinin FinCEN tarafından kayıt altına alınmasının zorunlu olması da yer alıyor. Ayrıca, eğer kanun tasarısı kabul edilirse, 10 bin doların üzerinde tutar ile işlem yapan kişilerin bilgileri de alınmak zorunda olunacak.

Warren, mart ayında kripto karşıtı bir ordu kuracağını söylemişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl