“Balinalar” Bitcoin almaya devam ediyor: Geçen hafta 2021 rekoru geldi

Başta ABD olmak üzere tüm dünyada artan enflasyon beklentileri, "balina" adı verilen büyük yatırımcıları da güvenli liman olarak görülen varlıklara yatırım yapmaya itti. Son gelen rakamlar ise, bin veya daha fazla BTC bulunduran yatırımcıların sadece geçen hafta 142 bin BTC aldığını gösteriyor. Toplamdaki 200 binlik BTC rakamı ise 2021 yılının rekoru oldu.

bitcoin balina

Son dönemin tartışma konusu olan enflasyonun kalıcı olacağı korkusu, arzı sınırlı varlıklara olan yatırımları artırırken, Bitcoin‘de de ciddi bir yükseliş dalgası yaşanıyor. Ekim ayına 43 bin dolar seviyesinde başlayan en büyük kripto para şu anda 63 bin dolar seviyesinde ancak beklentiler yükselişin devam edeceği yönünde.

2021’in en yüksek rakamı oldu

Blok zinciri analitik şirketi Chainalysis’in rakamlarına göre ise büyük yatırımcılar Bitcoin almaya devam ediyor. Balina olarak adlandırılan ve en az 1000 BTC bulunduran yatırımcılar sadece geçen hafta 142 bin BTC alımı yaptılar. Toplam miktar ise 200 bin olurken, bu rakam da 2021 yılının en yüksek sayısını oluşturdu.

“Dijital altın olduğunu kanıtladı”

Yeni alımlar, Bitcoin’in birçok yatırımcı için birincil kullanım amacının enflasyondan korunmak olduğunu bir kez daha gösterirken, Chainalysis de raporunda, “Bu alımlar, Bitcoin’in dijital altın olarak görüldüğünün bir kez daha göstergesi olurken, kurumsal firmalar da Bitcoin konusunda çok daha uzun vadeli bir işlem stratejisi uygulamaya başlamış olabilirler” yorumunu yaptı.

“Bitcoin, uzun vadede Ethereum’a ayak uydurmalı”

Bitcoin’deki bu sert yükselişe rağmen Chainalysis, en büyük kripto paranın Web 3 ve merkeziyetsiz finans gibi Ethereum’un başını çektiği endüstriye ayak uydurması gerektiğini de belirtti:

“Bitcoin kullanımı, Ethereum ya da diğer Katman 1 çözümlerinin seviyesine ulaşamadı. Merkeziyetsiz finanstaki Bitcoin kullanımını artırmak ve bu sektörede daha kaliteli bir sermaye oluşturmak için Bitcoin’i bu alana entegre etmek bir ihtiyaç oldu. Eğer Bitcoin, Web 3.0’da bir sermaye olarak kullanılabilirse, hem arzı sınırlı hem de kullanışlı bir varlık olarak kripto paraların daha fazla inovasyon içeren tarafında yer alabilir”

Hatırlanacağı üzere 2021’in ilk çeyreğinde balinalar, Bitcoin fiyatının yükselmesinin ardından satış yapmaya başlamışlar ve Mayıs ayında da piyasa büyük bir düşüş hareketine sahne olmuştu. Şimdi ise en büyük kripto para 60 bin dolar üzerinde tutunmasına rağmen bu alımların devam etmesi, piyasasının güçlü durduğunun bir göstergesi olarak görülüyor.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin 63 bin 100 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl