Balinalar yine fırsatı değerlendirdi: Düşüşte 3.3 milyarlık alım

Cumartesi sabahı kripto para piyasasında yaşanan büyük düşüş, küçük yatırımcının zararı kabullenerek satış yapmasına sebep olurken büyük trader ve yatırımcılar ise bu hareketi bir alım fırsatına dönüştürdüler. Yaklaşık 3.3 milyar dolarlık varlık alımı yapılırken, bu miktar Bitcoin fiyatının da yeniden ve beklenmedik şekilde 50 bin doların üzerine çıkmasını sağladı.

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarda Cumartesi sabahı yaşanan düşüşü balinalar alım yaparak değerlendirdi. Kripto analitik şirketi Santiment’in yayımladığı verilere göre; 100 ilâ 10 bin BTC’ye sahip olan adresler 67 bin BTC’lik (yaklaşık 3.3 milyar dolar) alım yaptılar ve cüzdanlarını genişlettiler.

50 bin doların üzerine taşıdılar

Balina olarak da adlandırılan bu adresler, beklenmedik düşüşün ardından Bitcoin’in yeniden ve yine beklenmedik şekilde bu kez de 50 bin dolar üzerine çıkmasını sağlayacak yakıtı pompaladılar. Sosyal duygu göstergesi olan “Korku ve Açgözlülük Endeksi”nin yoğun şekilde “korku” bölümünde olduğu dönemde Bitcoin yükseliş hareketi başlattı ve TSİ dün gece 50 bin doların yeniden üzerine çıktı.

Santiment’e göre hafta sonu yaşanan büyük düşüşte, balinaların toplamaya başlaması da fiyat 45 bin doların altına gelmesiyle başladı. Bu alımların ardından da Bitcoin fiyatı kısa sürede toparladı ve 48-49 bin dolar aralığına geldi.

Ekim ve Kasım düşüşün habercisi oldu

Veriler bir başka kâr alım döneminin de Ekim ayı sonu ile Kasım başı olduğunu gösteriyor. Bitcoin’in burada başarısız birçok ralli denemesinden sonra Kasım başında Bitcoin fiyatında önce %15’lik bir düşüş geldi daha sonra da hafta sonu öncesinde yaklaşık 100 bin BTC satışı, Cumartesi sabahı gelen büyük geri çekilmeyi tetikledi.

Şu anda hala ‘aşırı satış” bölgesinde

Düşüşün ardından gelen hızlı toparlanma da dikkat çekerken, balinaların Bitcoin’in gelecekteki hareketleri hakkında fikirlerini değiştirmesine, yani yukarı çıkışa geçmesine ek olarak, duyarlılık ve piyasa göstergeleri de en büyük kripto paranın “aşırı satış” bölgesinde işlem gördüğünü gösteriyor. Uzmanlar yeni bir hareket öncesinde, piyasanın soğumasının beklenmesi gerektiğini belirtiyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl