SEC Başkanı Gensler’dan Binance ve Coinbase açıklamaları

İki günde iki büyük borsa Coinbase ve Binance'e dava açan SEC'nin başkanı Gary Gensler, önemli açıklamalarda bulundu. Gensler, menkul kıymet kanunlarının belli olduğunu ve kripto para endüstrisinin de hiçbir şekilde farklı olamayacağını söyledi.

Dün Binance, bugün de Coinbase borsasına dava açan SEC’de başkan Gary Gensler, ABD medyasından CNBC’de soruları yanıtladı.

Ünlü yatırım uzmanı Jim Cramer’ın sunduğu programda soruları yanıtlayan Gensler, kripto para şirketlerinin kullanıcı fonlarıyla kendi paralarını birbirlerine karıştırdığını ve müşterileri aleyhine işlem yaptıklarını iddia etti.

Gensler’ın CNBC’deki açıklamaları şu şekilde:

“İşimizi kitaba göre yapıyoruz”

Bakın yıllardır yatırım sözleşmesi kanunları bellidir. Kripto bu konuda bir değişiklik beklememeli. Kendilerine ‘borsa’ diyen bu işlem platformları, müşterilerin fonlarını ayrı tutma konusunda dikkatli değiller. Kontrol eksiklikleri söz konusu. Binance davasında da bunu belirttik. Soruşturma ekibimle gurur duyuyorum. Biz, işimizi kitaba göre yapıyoruz.

“Endişe duyarız”

Binance gibi bir platform, kamuya açık şekilde yasaları ihlal ederse, fonları birbirinden ayırmaz ve bilinmez adreslere gönderirse, burada biz olaylardan endişe duymaya başlarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – SEC, Binance’in ardından kripto borsası Coinbase’e de dava açtı

“Coinbase 16 bin token’a izin veriyor”

Binlerce token söz konusu… Coinbase cüzdanı vasıtasıyla 16 binden fazla token trade edilebiliyor. Bizim dijital paraya ihtiyacımız yok. Dolar, euro ve yen de dijital para… Bunların hepsi şu anda dijital… O zaman bu token’ları değerli kılan şey nedir?

“Kamu güvenliğini sağlamak önemli”

Geleneksel finansta izin vermediğimiz adımları atıyorlar. Evet, onlarla yaptığımız görüşmeler olumluydu. Ama şu anda kamunun dikkatli olması gereken konulardan bahsediyoruz. Eğer bu ‘kripto-token’larda bir değer varsa, bu değer ancak kamunun güvenini kazanmakla ortaya çıkabilir. Güven olmadan bu sektör yürümez. Bu iş, bir casino sisteminden farklı olmalı.

Satoshi Nakamoto, değerli bir inovasyon geliştirdi. Ama buradaki token’lar spekülatif yatırım araçlarıdır.Bu şirketler düzgün şekilde bilgi sağlamazlarsa, insanlar da hangi ürüne yatırım yaptıklarını bilemezler.

“Müşteri fonlarını karıştırıyorlar”

Bizim tek hedefimiz, yatırımcıları korumak. Kripto şirketlerine de bizimle görüşmelerini ve birlikte çalışmalarını tavsiye ediyoruz. Özellikle şirket fonlarının, müşteri fonlarından ayrılması şart. Kripto şirketleri genelde kendi müşterileri aleyhine işlem yapıyor. Binance dosyasında da bunu iddia ettik. Yan şirketler vasıtasıyla bunu yapıyorlardı. İşlem hacimlerini, olmadığını şekilde artırdılar. Sayıları manipüle ettiler.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl