SEC, Binance’in ardından kripto borsası Coinbase’e de dava açtı

ABD Menkul Kıymetler Borsası (SEC) dünkü Binance adımının etkileri soğumadan bir başka büyük borsa Coinbase'e de "kayıtsız şekilde faaliyet gösterme"yi sebep göstererek dava açtı. New York Federal Mahkemesi'nde açılan davada yine bazı kripto para ve token2ların ismi telaffuz edildi.

Ve beklenen oldu, SEC sonunda Coinbase borsasına da menkul kıymet davası açtı. Borsa, davayı New York Federal Mahkemesi’nde açarken, SOL, ADA, MATIC, FIL, SAND, AXS, CHZ, FLOW, ICP, NEAR, VGX, DASH ve NEXO’nun da yatırım sözleşmesi statüsünde yer aldıkları belirtildi.

Yapılan açıklamada ayrıca Coinbase’in, yaklaşık olarak 2019 yılından bu yana da “kayıtsız bir aracı kurum olarak faaliyet gösterdiği” ifade edildi.

SEC’nin dava dosyasında ayrıca, Coinbase’in hiçbir zaman bir aracı kurum ya da ulusal menkul kıymet borsası olarak hareket etmediği ve resmi menkul kıymet açıklamalarını yapmayarak da kanunları ihlal ettiği yazıldı.

Hatırlanacağı üzere, SEC, mart ayında Coinbase borsasına “Wells Notice” uyarı yazısı göndermişti. Kurum, bu tür uyarı mektubu gönderdiği şirketlere genelde dava açıyor. Dolayısıyla Coinbase borsasına açılan bu dava bir süredir bekleniyordu.

Gensler’dan ilk sözler:

SEC başkanı Gary Gensler, davanın açılmasının hemen ardından ise şu ifadeleri kullandı:

“Coinbase’in ilgili konulardaki eksiklikleri, yatırımcıların korunmasını sağlayan SEC denetimlerinin yapılmasını önlemiş, ayrıca dolandırıcılık ve manipülasyonu önleyen kuralların uygulanmasından mahrum bırakmıştır”

Dava haberinin ardından Coinbase borsasının piyasa öncesi hisse değerinde %16 düşüş yaşandı.

Bitcoin fiyatındaki düşüşler daha hafif kaldı. En büyük kripto para, haberin yazıldığı dakikalarda yaklaşık 25.400 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl