Binance için çarpıcı değer tahmini: 300 milyar dolar

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’in halka arz olması durumunda dünyanın en değerli 30 şirketinden biri olabileceği öne sürülüyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre, borsanın eski yöneticileri, mevcut işlem hacimleri ve işlemlerden alınan ücretler değerlendirildiğinde, Binance’in 300 milyar dolarlık bir değeri olabileceğini söylediler. Binance’in rakibi ve halihazırda Nasdaq borsasında listelenen Coinbase’in değeri ise 72 milyar dolar.

Aynı zamanda böyle bir değerlemenin borsanın CEO’su Changpeng Zhao’yu dünyanın en zengin isimlerinden biri yapabilir. Borsayı 2017 yılında kuran ve o günden bu yana CEO’luk görevini de yürüten Zhao, en büyük hissedar konumunda.

Bilindiği üzere Binance’in ana borsa Binance.com dışında, farklı ülkelerde yerleşik platformları da var. Türkiye’de Binance TR, ABD’de ise Binance US buna örnek. Zhao, henüz ana borsa Binance.com değil ama Binance US ile ilgili halka arz planları olduğunu yaz aylarında açıklamıştı. Başarılı girişimci, Binance US’in konuyu araştırdığını, halka arz olmayı istediklerini ancak şu an için kesin bir karar almadıklarını ifade etmişti.

Binance, bugüne kadar herhangi bir merkez ofis olmadan faaliyet yürüttü ve gelinen noktada büyüme dikkat çekici. Şirket şimdi, dünyanın dört bir yanından regülatörlerin de baskısıyla bunda değişikliğe gidiyor. Zhao, “Artık tamamen regülasyonlarla uyan bir şirkete dönüşmek zorundayız” derken yapılan planlamaya göre, yerel ofisler ve bir genel merkez kurulacak.

Kripto para şirketlerin halka arzları, son dönemde art arda geldi. Coinbase’in yanı sıra bazı madencilik şirketleri de halka arz oldular veya bu doğrultuda son hazırlıklarını yapıyorlar. Binance gibi, önde gelen kripto para borsalarından Kraken de halka arz hazırlıklarında sona yaklaşırken Ripple ise davayı bekliyor. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, geçtiğimiz Mayıs ayında şirketin SEC ile süregelen davanın sona ermesi sonrası halka arz olmak istediklerini açıklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl