Bitcoin artarken 5 dakikada 1.6 milyar dolarlık alım geldi

Bitcoin fiyatı, bugün 50 bin dolar seviyelerinden kısa sürede 55 bin doların üzerine çıktı. Piyasa değeri de 1 trilyon doları geçerken yükselişin büyük miktarlı alımlarla birlikte geldiği belirtildi.

Zincir üstü veriler sağlayan bir platform olan Crypto Quant’ın CEO’su Ki Young Ju, biri veya birileri tarafından sadece beş dakika içinde piyasa emirleriyle 1 milyar 600 milyon dolar değerinde Bitcoin alımı gerçekleştirildiğini yazdı. CEO Ju, bunun short pozisyonların tasfiye edilmesiyle gelen alımlar değil, daha çok bir ‘balina’ alımına benzediğini vurguladı.

Kaynak: Twitter/Ki Young Ju

CME’de güçlü alımlar

Bitcoin vadeli kontratlarının işlem gördüğü, dünyanın en büyük vadeli işlem borsası CME’de büyük Bitcoin alıcıları olduğu bildirildi. Hatta CME’deki kontratların spot fiyata göre yıllık yüzde 12.8 primle işlem gördüğü, bunun da ETF söylentileriyle birlikte tetiklendiği kaydedildi.

Öte yandan yükselişle ilgili olarak bir Bitcoin ETF onayı ihtimali de her zaman masada duruyor. Bazı ETF uzmanları, Ekim ayında Bitcoin ETF onayı ihtimaline yüzde 75 şans verdiler. Onaylanması beklenen ETF’in doğrudan Bitcoin’e yatırım yapacak bir ETF’ten ziyade vadeli kontratlara dayalı olacağı söyleniyor.

Bir numaralı kripto para, TSİ 17.30 itibari ile 54 bin 250 dolardan işlem görüyor. Bu seviye, 65 bin dolarlık zirveden yüzde 20’lik bir uzaklıkta.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl