Yeni araştırma: Bitfinex ile Tether Bitcoin fiyatlarını manipüle etti

New York Times'ın haberine göre, 2017 yılı için Bitcoin fiyat manipülasyonu konusunda yapılan yeni bir çalışmanın ardından Tether (USDT) bir kez daha eleştiri kaynağı oldu.

New York Times’ın haberine göre, 2017 yılı için Bitcoin fiyat manipülasyonu konusunda yapılan yeni bir çalışmanın ardından Tether (USDT) bir kez daha eleştiri kaynağı oldu.

13 Haziran’da Texas Üniversitesi’nden John M. Griffin ve Amin Shams tarafından yayınlanan bir makalede, işlem şablonlarının Tether’in fiyat desteği sağlamak ve kripto para fiyatlarını manipüle etmek için kullanıldığını gösterdiği öne sürülüyor.

Araştırmacılar, 20 bin dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı Aralık 2017’de Bitcoin‘in fiyat artışının yarısının bariz bir biçimde Tether ve Tether’i çıkaran Bitfinex‘ten kaynaklandığını iddia ediyor.

Makalenin özet bölümünde, “Blockchain verilerini analiz etmek için algoritmalar kullanarak, Tether ile yapılan satın alımların piyasadaki düşüşleri takiben zamanlandığını ve Bitcoin fiyatlarında büyük artışlarla sonuçlandığını görüyoruz.” denildi. Devamında ise yoğun Tether işlemlerinin Bitcoin’in meteorik artışının yüzde 50’si, diğer kripto paraların yükselişinin ise yüzde 64’ü ile ilişkili olduğu ifade edildi.

Griffin ile Shams’in hipotezleri, ayrıca Bitcoin’e vurmak için fırsat kollayan ana akım medya için bir yem oldu.

New York Times, araştırmanın geçtiğimiz sene Bitcoin’in devasa yükselişinin yatırımcıların gerçek talebinden değil, birkaç büyük oyuncunun gizli eylemlerinden kaynaklandığı konusunda bir tartışma çıkarmasının muhtemel olduğunu kaydetti.

→ RIPPLE’IN CEO’SU: BITCOIN ÇİN PARASIDIR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl