Warren Buffett’ın sağ kolu Munger, yine Bitcoin’i kötüledi

Warren Buffett’ın şirketi Berkshire Hathaway’in yönetim kurulu başkan yardımcısı olan Charlie Munger, bir kez daha Bitcoin’i eleştirdi.

Buffett’ın sağ kolu olarak da bilinen Munger, perşembe günü Zoomtopia konferansında konuştu ve konuşması sırasında konu kripto paralar geldi. Milyarder isim, “Bitcoin’lerle ilgili hiç ağzımı açtırmayın. Bugüne kadar gördüğüm en aptalca yatırımdı. Bu yatırımların çoğu sıfırlanacak.” ifadelerini kullandı.

Uzun zamandır başta Bitcoin olmak üzere kripto paraları sert şekilde eleştiren Munger, 2021’de yaptığı bir başka açıklamada, Çin’in yasaklayarak doğru yaptığını belirtmiş ve “Kripto paraları almayacağım. Bu balona dahil olmayacağım. Keşke hiçbir zaman icat edilmeselerdi.” demişti. Amerikalı yatırımcının benzer açıklamaları, 2022 ve 2023’te de devam etti. Öte yandan Munger’ın iş ortağı Buffett da Bitcoin’i “fare zehiri” olarak nitelemişti.

Munger’ın Zoomtopia konferansındaki tek eleştirisi kripto paralara değildi. Berkshire Hathaway yöneticisi, yapay zekanın gereğinden fazla abartıldığını ileri sürdü ve “Bence eski moda zeka, oldukça iyi çalışıyor.” dedi.

Charlie Munger kimdir?

Charlie Munger, Amerikalı bir yatırımcı, iş adamı ve hayırseverdir. En çok Berkshire Hathaway’in başkan yardımcısı ve Warren Buffett’ın uzun süreli iş ortağı olarak bilinir. Munger, modern değer yatırımının önde gelen figürlerinden biridir ve yatırım felsefesi, multidisipliner bir yaklaşım benimsemesiyle tanınır. Yani, bir yatırımcının geniş bir bilgi tabanına sahip olması gerektiğine inanır.

Charlie Munger, ayrıca zeka, dürüstlük ve disiplin konusundaki düşünceleriyle de tanınır. Yatırım stratejisi hakkında konuşurken sıklıkla psikoloji, tarih, matematik, ekonomi ve diğer disiplinlerden alıntılar yapar. Bu yaklaşımı, karar verme sürecinde çeşitli zihinsel modellere sahip olmanın avantajlarına vurgu yapar.

Munger’ın “Poor Charlie’s Almanack” adlı kitabı, düşüncelerini ve yatırım felsefesini derinlemesine inceleyen bir kaynak olarak görülür. Kitap, onun konuşmalarını, makalelerini ve genel düşüncelerini bir araya getirir.

Özetle, Charlie Munger, Warren Buffett ile birlikte yatırım dünyasında efsanevi bir isim haline gelmiş bir değer yatırımcısıdır.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl