Bitcoin cüzdanı nasıl açılır? Bitcoin cüzdanı hakkında bilmeniz gerekenler

Bitcoin cüzdanı nasıl açılır? En güvenilir kripto para saklama yöntemi hangisi? Bitcoin cüzdanları hakkında bilmeniz gereken her şeyi özetledik.

bitcoin-cuzdani

Bilindiği üzere, Bitcoin’in yapısı, klasik ve alışık olduğumuz para birimlerinden farklı. Bu durum onu saklamanın yolunu da farklı kılıyor. Bitcoin’e yeni başlayanlar için bir rehber niteliğindeki yazı serimizin bu bölümünde “Bitcoin cüzdanı nasıl açılır?” sorusunu yanıtlandırıyoruz.

Her şeyden önce Bitcoin’i saklamak dendiğinde buradaki kastın Bitcoin’lerinize erişim için gerekli olan özel anahtarlarınızı saklamak olduğunu vurgulamamız gerekiyor. Yani saklamanız gereken şey tam olarak, size özel olan Bitcoin adresinize ulaşmanızı ve yaptığınız işlemlerinizi onaylamanızı sağlayan özel anahtarlarınızdır.

Bitcoin cüzdanı nedir? Mantığı biraz kavradıysanız daha açık bir şekilde ifade edelim. Bitcoin cüzdanı; fiziksel olabildiği gibi cep telefonlarınıza indirilen bir uygulama şeklinde de olabilirler. Bunlar, Bitcoin’i kullamanız için gerekli olan özel ve genel anahtarı barındıran yazılımlar içerirler. Ayrıca Bitcoin cüzdanı ile sahip olduğunuz Bitcoin miktarını kontrol edebilirken; Bitcoin’lerinizi de blok zincir sistemi sayesinde diğer Bitcoin cüzdanlarına gönderebilirsiniz. Ancak bir Bitcoin cüzdanına sahip olmadan önce Bitcoin borsalarından Bitcoin almalısınız.

Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız Bitcoin Hesap Açma başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Kripto para sahiplerinin ihtiyaçları, güvenlik gereksinimleri gibi durumlar farklılık gösteriyor. Bu sebeple de birden fazla Bitcoin cüzdan çeşidi bulunuyor. Gelin hep birlikte bu cüzdanları inceleyelim.

Bitcoin cüzdan çeşitleri

Donanım cüzdanları

Donanım cüzdanları, genellikle bir USB belleğe benzeyen ancak farklı formlarda da mevcut olabilen fiziksel ürünlerdir. Birçok uzmanın görüşüne göre, en güvenilir kripto para saklama yöntemlerinden biridir.

Sahip olduğunuz özel anahtarlarınızı, çevrim dışı bir şekilde saklayan donanım cüzdanları birçok hacker saldırısını da engelleyebiliyor. Ayrıca bu donanım cüzdanlarını yanınızda da taşıyabiliyorsunuz. Bu cüzdanların en yaygın olanı Ledger markası altında çıkarılan Ledger Nano S, Ledger Nano S Plus ve Ledger Nano X cihazlarıdır. Trezor gibi popüler farklı donanım cüzdanları da bulunmaktadır. Mevcut dolar kuru üzerinden piyasa fiyatları 500 TL’den başlar.

Bir Bitcoin donanım cüzdanı örneği, Ledger Nano S
Bir Bitcoin donanım cüzdanı örneği, Ledger Nano S

Özellikle kendi bütçenize göre yüklü miktarda kripto para sahibi iseniz donanım cüzdanları sizin için en iyi saklama yöntemi olabilir. Borsalarda veya mobil cüzdanlarda Bitcoin saklamak, donanım cüzdanları kadar güvenli bir yöntem değildir.

Kağıt Bitcoin cüzdanı (Paper Wallet)

Dijital bir varlığın kağıt bir cüzdanı olması nasıl açıklanabilir? Kağıt cüzdanlar, üzerinde Bitcoin adresinizin ve özel anahtarınızın yer aldığı, genellikle bir etkinlik bileti gibi görünen kağıt belgedir. Üzerindeki QR kodun okutulması yoluyla kağıt cüzdanınıza Bitcoin gönderebilir veya alabilirsiniz. Kağıt cüzdanınızı oluşturmak için bu işi yapan internet sitelerinden yararlanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, kağıt cüzdan üreten sitelerin arasında çok sayıda dolandırıcı site de bulunduğu. Bu kötü niyetli siteler, oluşturduğunuz kağıt cüzdandaki özel anahtarlarınızı okuyabilir, Bitcoin’lerinizi sizden alabilirler. Bu nedenle iyi araştırmalı ve güvenilir bir platform seçmelisiniz.

Kağıt cüzdanların avantajı nedir? En önemli avantajı, herhangi bir dijital ortamda saklanmıyor olmalarıdır. Kağıt cüzdana yazdırdığınız özel anahtarınız çevrim içi ortamda bulunmaz ve bu durum olası saldırılara karşı size yüksek koruma sağlar.

Bir Bitcoin kağıt cüzdan örneği
Bir Bitcoin kağıt cüzdan örneği

Peki dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir? Öncelikle bilgisayarınızı ve çevrenizi olabildiğince güvenli hale getirin. Zaten bu işlemi kafe gibi halka açık yerlerde yapmamanızı öneriyoruz. Daha sonra bilgisayarınızın güvenliğinden de emin olmalısınız. Virüs, kötü amaçlı yazılımlar vs. gibi şeylere karşı bilgisayarınızda bir güvenlik taraması yapın. Cüzdan hazır hale geldikten sonra da kullandığınız site, anahtar oluşturulmadan önce dış dünyayla internet bağınızı kesmenize izin verecek şekilde çalışmalı.

Eğer bu işlemleri güvenli bir şekilde yaptıysanız, yine internete bağlı olmayan iyi bir yazıcıyla kağıt Bitcoin sahibi olabilirsiniz.

Unutmamanız gereken bir başka şey ise kağıt cüzdan çözümünün artık modasının geçtiği. Kağıt cüzdanlar,  2011 ve 2016 yılları arasında sıklıkla kullanılmıştır ancak eski ve güvenli olmayan bir kripto para saklama yöntemidir. Dezavantajları çoktur. Kağıt ve mürekkep zamanla bozulabilir ve kağıt, bilindiği üzere epeyce narin bir yapıya sahiptir. Bir kağıt cüzdanı kaybederseniz o adrese gönderdiğiniz kripto paraya da erişemezsiniz.

Mobil Bitcoin cüzdanı

Yukarıda saydığımız Bitcoin cüzdan çeşitleri, genellikle hızlı al sat yapmak isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilmiyor. Eğer sürekli kripto para alım satımı yapıyor ve kripto parayı kısa vadeli bir yatırım olarak görüyorsanız mobil cüzdanlar sizin için ideal olacaktır. Bu mobil cüzdanlar telefonunuzda bulunan herhangi bir mobil uygulama gibi çalışıyor. Ayrıca sahip olduğunuz özel anahtarlarınızı gizleyerek, telefonunuz üzerinden ödeme yapmanıza da olanak sağlıyor.

Mobil cüzdanlar, donanım cüzdanları veya kağıt cüzdanlara göre kullanım kolaylığı ve pratiklik açısından daha önde. Bununla birlikte bu kullanım kolaylığı ve pratikliğe ulaşmak için güvenlikten biraz feragat ediliyor.

Mobil Bitcoin cüzdanları, anahtarlarınızı saklamak için uygun ve hızlı olarak gözüküyorlar ancak hacker’lar bu cüzdanlardaki güvenlik açıklarını bularak sorun yaşamanıza sebep olabilir. Bu sebeple herhangi bir Bitcoin cüzdanını telefonunuza yüklemeden önce, güvenlik konusunda sizlere sunduğu avantajları incelemelisiniz. Elbette uygulamanın geçmişi de önemli. Daha önce hacker saldırısına uğramış mı, eğer bu tarz saldırılardan zararlı bir şekilde çıktıysa kullanıcılarına ne gibi olanaklar sağlamış, araştırmalısınız. Ek olarak bu cüzdanlar, telefon uygulamaları olduğundan telefondaki bir güvenlik açığı, cüzdanınızı da etkileyebilecektir.

Web cüzdanı

Sırada web tabanlı cüzdanlar var. Bu cüzdanları, cüzdan hizmeti sağlayan şirketler yardımıyla sağlayabilirsiniz. Bu şirketler, sahip olduğunuz özel anahtarlarınızı kendi sunucularında güvenli bir şekilde tutarlar. Sunucu ise her zaman ulaşabileceğiniz bir şekilde çalışır durumdadır ve size hizmet sunan şirket tarafından kontrol edilir.

Bu cüzdanlar 7/24 online olduğu için internete erişim sağladığınız her noktadan, web cüzdanınıza erişim sağlayabilirsiniz. Ancak bahsettiğimiz web cüzdana sahip olmak istiyorsanız, güvenilir kuruluşlarla çalışmalısınız. Kripto paralarınıza erişim sağlayabilecek özel anahtarlarınızın kötü amaçlı kuruluşlarda bulunmaması gerekir. Hatta web cüzdan hizmeti sunan birkaç borsa kullanıcılarının sahip olduğu kripto paralarla kayıplara karıştı.

Masaüstü Bitcoin cüzdanı

Sahip olduğunuz bilgisayarınızda kullanabileceğiniz cüzdanlara masaüstü cüzdanları deniyor. Bu cüzdanlar sahip olduğunuz özel anahtarları, bilgisayarınızın sabit diskinde depoluyorlar. Bu cüzdanları kullanmak istiyorsanız, gerekli programları bilgisayarınıza indirerek kurabilirsiniz. Diğer yandan herhangi bir 3. kişi ile çalışmadığınız için de güvenliği diğer cüzdanlara nazaran daha fazla. Ancak her yazılımda olduğu gibi bu cüzdan tipinde de güvenlik sorunları oluşabiliyor. Bunun sebebi ise internete bağlı olarak çalışmaları.

Piyasada birçok cüzdan yazılımı sunan şirket bulunuyor. Bu şirketler kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflerken, kullanıcıların güvenliğine ve gizliliğine de ayrıca önem veriyor. Masaüstü için yaygın Bitcoin cüzdanları; Bitcoin Core, BitPay ve Electrum’dur. Bitcoin Core’u kullanabilmek için yüzlerce GB’lik tüm blok zincirini indirmeniz gerekiyor.

Bitcoin cüzdanı nasıl açılır?

Örnek olması açısından bir mobil cüzdan ile Bitcoin cüzdanının nasıl açılacağını göstermeye çalışacağız. Örnek olarak burada BRD Wallet’ı alacağız. Unutmayın, bir mobil cüzdanda yüklü miktarda kripto para bulundurmanızı tavsiye etmeyiz. Onlar için donanım cüzdanı kullanmanız daha güvenlidir.

Adım 1: Telefonunuzun uygulama mağazasından BRD uygulamasını indirin. Burada Android bir cihaz kullandık ve dolayısıyla Google Play Store üzerinden gösteriyoruz. Google Play Store’da uygulama ararken gerçek uygulamayı bulup bulmadığınızı kontrol edin. Bu kontrol genellikle uygulamanın indirilme sayısına bakılarak yapılabilir. BRD Bitcoin Wallet’ın indirilme sayısı 1 milyondan fazladır.

Adım 2: Uygulamayı açın ve “Get Started”a basın.

Adım 3: Kısa bir giriş introsundan sonra özel bir PIN kodu oluşturmanız istenecek. Unutmayacağınız bir şey olmalı.

Adım 4: Daha sonra size 12 kelimelik bir kurtarma ifadesi verilecektir. Buradaki kelimeleri bir kağıda yazın ve güvenli bir yerde saklayın. Hemen sonra sizden bu kelimeleri doğrulamanız istenecek. Unutmayın, PIN kodlarınızı unutursanız cüzdanınızı sadece bu kelimelerle geri alabilirsiniz.

Adım 5: Şimdi uygulamanın ana sayfasına yönlendirileceksiniz. Her şey bu kadar!

Bitcoin cüzdanı güvenliği nasıl sağlanır?

Bitcoin, bu yazının yazıldığı sırada 11 bin doların üzerinde. Dolayısıyla Bitcoin, değerli bir varlık olduğundan cüzdanlarınız da her an hacker’ların hedefi olabilir. Bu sebeple kripto paralarınızı saklarken oldukça dikkatli olmalısınız. Alabildiğiniz tüm güvenlik önlemlerini almalısınız.

  • Eğer günlük yaşamınızda Bitcoin ile küçük işlemler yapıyorsanız, güvenliği az olan cüzdanlarda daha az Bitcoin taşımalısınız. Sonuçta cüzdanınızda 10 bin dolar gezdirmiyorsanız, Bitcoin cüzdanınızda da binlerce dolar değeri bulunan kripto paraları bulundurmayın. Yüklü miktarda olan kripto paralarınızı daha güvenli cüzdanlarda saklayın. Örneğin, mobil cüzdanlarda veya web tabanlı cüzdanlarda 100-200 dolarlık Bitcoin tutarken ayrıca kullanacağınız donanım cüzdanlarında ise varlığınızın geri kalanını saklayabilirsiniz.
  • Öte yandan kripto para borsalarında kripto paralarınızı çok fazla tutmayın. Olası bir saldırıda tüm yatırımınızı kaybedebilirsiniz.
  • Bilgisayarınızı ya da telefonunuzu virüslere karşı dayanıklı hale getirin. Çeşitli virüs yazılımları bu konuda size yardımcı olacaktır.
  • Cüzdan şifrenizi unutmayın! Eğer unutursanız ya da buna benzer durumlar meydana gelirse yine tüm yatırımınız ellerinizden kayıp gidebilir.
  • İnternet bağlantısı gerektiren cüzdanlarda çok fazla Bitcoin ya da kripto para bulundurmayın.

Bitcoin’e yeni başlayanlar için rehber niteliğinde yazılara yer verdiğimiz serimizin bu bölümünde “Bitcoin cüzdanı nedir, Bitcoin cüzdanı nasıl açılır?” gibi soruları yanıtladık. Dilerseniz Bitcoin hakkında daha fazla bilgi elde etmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz: Bitcoin rehberi 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl