Bitcoin düşüyor, kripto para fonlarından çıkışlar sürüyor

Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasasında yaşanan düşüş kripto para fonlarına da yansıdı. 14 Ocak itibariyle biten haftada fonlardan 87 milyon dolarlık çıkış olurken bu rakamın 55 milyon dolarlık kısmını ise Bitcoin fonları oluşturdu. Varlık şirketlerinin yönetimi altındaki Bitcoin fonunun değeri de hafta ortasında son 3 ayın en düşük seviyesine ulaştı ve 35 milyar dolara kadar çekildi.

Avrupa’nın en büyük dijital para fon yönetim şirketi olan CoinShares haftalık raporunu açıkladı. Raporda kripto para fiyatlarıyla doğru orantılı olarak birçok fondan çıkışların olduğu gözüktü. Bitcoin fonları 55 milyon dolarlık çıkışla haftanın en çok çıkış yapılan fonlarını oluşturdular.

Bilindiği üzere, özellikle direkt olarak kripto para almak istemeyen kurumsal şirketler bu tür kripto para fonlarına yatırım yapıyor. Bu tür yatırımlara olanak tanıyan şirketlerden biri olan CoinShares de her hafta fonlardaki giriş ve çıkışları raporlandırıyor.

Çıkışlar 5. haftada da devam ediyor

CoinShares’in haftalık raporunda verilen bilgiye göre, kripto para fonlarından yapılan çıkışlar üst üste 5. haftada da devam etti ve rakam bu zaman dilimi içerisinde 532 milyon dolar oldu.

Bitcoin’den sonra Ethereum’dan da büyük çıkışlar

Bitcoin’den 54.7 milyon dolarlık çıkış olurken Ethereum‘daki çıkışların fazlalığı da dikkat çekti. İkinci en büyük kripto paranın fonlarından da bir haftada 30 milyon dolarlık çıkış oldu. Şirketlerin yönetimi altındaki Bitcoin fonlarının değeri de son 3 ayın dibini gördü ve 35 milyar dolara çekildi. Bu rakam hafta kapanışında 36 milyar 200 milyon dolar civarında…

“Bu sene ilk kez olumlu sinyaller var”

CoinShares’in raporunda, yaşanan çıkışlara rağmen günlük bazda bu sene ilk kez Çarşamba ve Cuma günleri fon girişleri yaşandığı, bunun da kötü gidişatın devamının durması anlamına gelebileceği belirtildi.

Solana ve Ripple fonları ön plânda

Hem kripto para piyasalarında yaşanan düşüş hem de fonlardan yapılan çıkışlar ise Solana’yı çok fazla etkilemedi. 1. katman blok zinciri protokolünün fonlarına bu hafta 5.4 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Litecoin fonlarına yapılan 800 bin dolarlık yatırım da gözlerden kaçmadı. Ripple fonlarına 1.3 milyon dolar, Cardano fonlarına ise 400 bin dolarlık girişler oldu.

Grayscale her zamanki gibi açık ara lider

Şirketlerin yönetimi altındaki toplam kripto para fonlarının değeri 56 milyar 80 milyon dolara kadar düşerken, Grayscale ise en büyük dijital yatırım fon şirketi olarak liderliğini açık ara korumaya devam ediyor. Grayscale’in yönetimi altında 38 milyar dolardan fazla kripto para fonu bulunuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl