2022’nin en çok ‘short’lanan Bitcoin odaklı hisseleri

MicroStrategy, büyük düşüşler arayan açığa satışçıların favori hisse senetlerinden biri. Protos‘un derlediği verilere göre ABD merkezli yazılım firması dün itibarıyla, en çok açığa satış yapılan on birinci hisse senedi olarak listelendi. Onuncu sırada, MicroStrategy’ye mart ayında yaklaşık 4 bin Bitcoin daha satın alabilmesi için Bitcoin ile teminatlandırılmış 205 milyon dolar kredi veren kripto bankası Silvergate Capital yer alıyor.

MicroStrategy’nin hisse senedi grafiği

Bu kredinin faiz oranı hiçbir zaman kamuoyuna açıklanmadı. Garip bir şekilde, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor bir keresinde şirketin tüm Bitcoin’lerinin velayetine sahip olduğunu ileri sürdü. Bu da Silvergate’in Saylor’un kredi almak için kullandığı varlıklara erişemeyebileceğini gösteriyor.

Silvergate’e ilgi artarak devam ediyor

Yılın başından bu yana yüzde 87 düşüş gösteren Silvergate Capital, açığa satışçıların listesinde hiçbir zaman MicroStrategy kadar yer almadı ancak FTX’in kasım ayında batmasından bu yana üzerindeki ilgi artarak devam ediyor. Silvergate, FTX ve Alameda Research’ün ana bankacılık ortaklarından biriydi ve FTX’te yaklaşık 1 milyar dolar değerinde kripto para tutuyordu.

Silvergate’in hisse senedi grafiği

Şirketin CEO’su Alan Lane, açığa satış yapanların “spekülasyon” ve “yanlış bilgi” yaydığını iddia etti ve firmanın Alameda Research’e ödeme gönderirken her zaman gereken özeni gösterdiğini bildirdi.

Öte yandan Silvergate’in sıkıntıları FTX’in çöküşüyle başlamadı. Firma, üçüncü çeyreğin sonunda 90.55 milyon dolar zarar ve yıl için toplam 403 milyon dolar zarar açıklamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Core Scientific’in hisselerinde %200’lük sürpriz artış

Madencilere de rahat yok

Halka açık madencilik hisselerinde problemler sürüyor ve bu şirketlere rahat yok gibi görünüyor. MicroStrategy’den sonra en çok açığa satılan hisse senedi, merkezi Las Vegas’ta bulunan bir Bitcoin madencilik şirketi olan Marathon Digital Holdings. Marathon, yıl başından bu yana yüzde 86 değer kaybetti.

Marathon Digital’ın hisse senedi grafiği

Bitcoin Haberleri

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl