Grayscale’in 12 milyarlık Bitcoin fonu -%35 ile tarihi dipte

Grayscale’in, yönetiminde 635 bin BTC bulunan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) fonunun prim oranı, -%35.18 ile yeni bir rekor düşük seviyeye ulaştı.

Söz konusu prim oranı, GBTC’nin hisse fiyatı ile BTC’nin piyasa fiyatı arasındaki farkı ifade ediyor. Bu fark, GBTC’nin piyasaya sürüldüğü 2013 yılından 2021 yılının Şubat ayına kadar pozitifti. Sonrasında ise derin bir düşüş gözlendi.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) prim oranı grafiği

GBTC’deki prim oranının bu kadar düşmesinde, Kanada’daki spot Bitcoin ETF’lerinin yanı sıra piyasalardaki kötü gidişatın yatırımcıların GBTC hisselerini satmaya zorlaması, GBTC ile BTC’nin piyasa fiyatı arasındaki arbitrajın kârlı olmaktan çıkması ve MicroStrategy gibi Bitcoin satın alan şirketlerin bir alternatif halini almasının etkili olduğu düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – İngilizlerin en çok yatırım yaptığı 5 kripto para

Grayscale’in ana şirketi Digital Currency Group, geçen yıl GBTC’deki bu negatif prim problemine karşı hisse geri alım hamlesi yapmıştı. Şirket, 250 milyon dolara kadar GBTC hissesi satın alma yetkisi elde etmişti. Gelinen noktada geri alımların etkili bir çözüm olmadığı görülüyor.

Grayscale, bir yandan GBTC’yi spot Bitcoin ETF’ine dönüştürme çabalarını sürdürüyor. GBTC için tek kurtuluş yolu gibi görünen bu hedef doğrultusunda SEC’ye yapılan başvuru ret kararı ile sonuçlanmıştı. Grayscale ise bu karar nedeniyle SEC’yi dava etmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl