Bitcoin Halving (Yarılanma) Nedir ve Halving Tarihleri

Bitcoin'de 4 yılda bir meydana gelen büyük olaya artık sayılı günler kaldı. Mayıs ayının ikinci haftasında gerçekleşecek olan Bitcoin halving nedir ve neden önemli? İşte tüm detaylar.

Bitcoin halving

Bitcoin halving’i anlamak için öncelikle Bitcoin madenciliğini anlamak gerekir. Bitcoin madenciliği, yapılan transferlerin onaylanması ve kalıcı bir şekilde herkesin erişimine açık blokzincirine yazılması için gerçekleştirilen matematiksel doğrulama işlemine denir. Bitcoin madenciliği yapanlar da “madenci” olarak adlandırılır. Madencilerin bu matematiksel doğrulama işlemlerini yapmaları için teşvike ihtiyaçları vardır. Bu teşvik de blok zincirinde her bir blok üretildiğinde verilen 6.25 BTC’lik ödül ile sağlanır.

Bitcoin blok zincirinde her bir blok arasında 10 dakika vardır. Yani 10 dakikada bir blok üretilir. Bu aynı zamanda 10 dakikada bir 6.25 BTC’lik üretim yapıldığı anlamını taşır. Şu anda günlük olarak 900 BTC üretilmektedir ve bu, her gün piyasaya 900 yeni BTC girdiğini gösterir.

Halving, Bitcoin’de blok ödüllerinin yarı yarıya azalması sürecidir. Bitcoin’in sistemi gereği bu olay her 210 bin blokta bir meydana gelir. Bu da yaklaşık olarak 4 yıla tekabül eder.

Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto, blok ödüllerinin her 210 bin blokta bir yarı yarıya indirileceği bir sistem tasarlayarak enflasyona karşı korunan bir varlık oluşturmayı amaçlamıştır. Bu yolla, Bitcoin’in üretimi yıllar geçtikçe giderek azalacaktır. Piyasaya, her seferinde daha az yeni Bitcoin gireceğinden enflasyon da o oranda düşecektir.
[toc]

Bitcoin halving ne zaman?

Bugüne kadar iki blok ödülü yarılanması (halving) gerçekleşti. Bunlardan ilki 2012 yılında, ikincisi ise 2016 yılındaydı. İlk yarılanmada 50 BTC olan blok ödülü, 25 BTC’ye indirilmişti.

İkinci yarılanmada da bu ödül, 12.5 BTC’ye çekilmişti. Üçüncü yarılanma da Mayıs 2020’de gerçekleşti. Blok ödülü bu sefer 6.25 BTC’ye indi. Günlük üretilen BTC miktarı da böylece 900’e çekilmiş oldu. Bir sonraki Bitcoin halvingi  2024’te gerçekleşecek ve ödül 3.125 olacak. Bu, piyasaya yeni giren BTC’lerin fiyat üzerinde yarattığı satış baskısının yarı yarıya azalacak olmasını ifade ediyor.

Bitcoin Halving Tarihleri

Aşağıdaki tabloda, daha önce gerçekleşen ve bundan sonra gerçekleşecek yarılanmaları görebilirsiniz:

Halving Tahmini tarih Blok numarası Blok ödülü (BTC)
0 N/A 0 50
1 28/11/2012 210,000 25
2 09/07/2016 420,000 12.5
3 2020 630,000 6.25
4 2024 840,000 3.125
5 2028 1,050,000 1.5625

Bitcoin halving neden önemli?

Bitcoin halving’e atfedilen esas önem, fiyat üzerinde yarattığı düşünülen etkiden kaynaklanıyor. Şimdiye kadar gerçekleşen blok ödülü yarılanmalarından sonraki bir yıl içinde Bitcoin’in fiyatı çarpıcı biçimde artmıştı.

Bu fiyat artışının BTC üzerinde madencilerden kaynaklanan satış baskısının azalması ve kripto paranın arzının giderek düşmesiyle tetiklendiği varsayılıyor. Yarılanma sonrasında Bitcoin talebi aynı kalırsa, arz yüzde 50 düşmüş olacağından ekonominin temel ilkesi gereği fiyatın yükseleceği öngörülüyor.

Halving’in bir başka önemi de yıllık enflasyonunun yüzde 1.7’ye gerileyeceğiyle ilgili. Yarılanma gerçekleştikten sonra Bitcoin’in yıllık enflasyonu yüzde 1.7’ye düşecek ve Bitcoin’in kıtlığı altınla eşitlenecek.

Bitcoin halving tahminleri

Bitcoin’de blok ödülü yarılanması, şimdiye kadar kısa vadede fiyat anlamında önemli bir yükseliş getirmedi. Bu yükseliş, genellikle orta vade olarak ifade edilebilecek olan 1 yıl içinde oldu.

Yakın zaman önce küresel yatırım bankası Jefferies Group’un küresel hisse senedi stratejisi başkanı Chris Wood, 30 Nisan’da gönderilen bir notta, yatırımcılarına yarılanmadan önce Bitcoin satın almalarını salık verdi.

Wood ayrıca, “Yarılanma, 2012 ve 2015’teki blok ödülü yarılanmalarından sonra olduğu gibi Bitcoin’e talebin artmaya devam edeceği varsayılırsa fiyatta yukarı yönlü baskıyı artırmalı.” ifadelerini kullandı.

Halving’e giderken spot hacim rekora yaklaştı

Bitcoin halving, kripto para piyasalarında coşkuyu artırdı. Kripto para veri platformu CryptoCompare, piyasa değeri ile en büyük kripto para olan Bitcoin’in 30 Nisan’da 9000 doların üzerine doğru hamle yaparken spot hacmin de zirve seviyelerine çıktığını açıkladı.

Şirkete göre, o gün toplamda 66.2 milyar dolarlık işlem hacmi gerçekleşti. Daha önceki rekor ise 13 Mart’ta görülen Bitcoin’in büyük düşüşü sırasında gerçekleşti. 13 Mart’ta yaklaşık 76 milyar dolarlık bir spot hacim elde edilmişti.

Madencilerden büyük bir satış beklenmeli mi?

Halving’e ilişkin en çok endişeyle yaklaşılan konulardan biri de Bitcoin madencilerinin bu olay sonrasında piyasaya büyük miktarda satış yapma olasılıkları. Ancak tarihsel veriler, madencilerin halving’ten aylar sonra fiyat zirvelere doğru çıkarken böyle bir satış gerçekleştirdiklerini gösteriyor.

Son olarak yarılanma sonrası, madencilerin elde ettikleri BTC gelirleri yarı yarıya düşeceğinden artık en büyük Bitcoin satıcıları borsalar olacak. Bilindiği gibi, birçok borsa işlem ücretlerini kullanıcılarından BTC ile topluyor. Daha sonra bu BTC’ler, itibari para karşılığında satılıyor. Analist Willy Woo, yakın zaman önce gerçekleştirdiği bir çalışmada, borsaların Bitcoin üzerinde günlük 1200 BTC’lik bir satış baskısı oluşturduğunu iddia etti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl