Rusya’dan bir Bitcoin hamlesi gelebilir mi?

Çeşitli haber platformlarında ve sosyal medyada yer aldığı gibi Rusya, rezervlerinin bir kısmını Bitcoin'e dönüştürebilir mi? Ekonomi yazarı Erkan Öz, uzmancoin.com'a değerlendirdi.

Kremlin’le yakın ilişkileri bulunan bir Rus ekonomist, dün Rusya’nın yeni ABD yaptırımlarına karşı rezevlerinin bir kısmını Bitcoin’e dönüştürmeye başlayacağını ve bu yılın ilk çeyreğinde 10 milyar dolarlık alım yapmalarını beklediğini ileri sürmüştü.

Rusya’nın böyle bir hamle yapması ne kadar mümkün ve gerçekçi mi?

Uzmancoin.com’a konuşan ekonomi yazarı Erkan Öz, Rusya’nın ABD ile soruları iyice çözülemez hale gelmesi ve klasik finans sistemi ile bağlarının daha da kopması halinde bu yola gidebileceğini söyledi.

Öz, “Ben Rusya’dan önce ABD karşısında daha zorda olan Venezuela ya da İran gibi ülkelerin Bitcoin ile döviz rezervi tutmasını beklerim. Ama ABD ile sorunları iyice çözülmez hale gelirse ve klasik finans sistemi ile bağları daha da koparsa Moskova da bu yola gidebilir. Rusya’nın böyle bir karar alması aslında Venezuela ya da İran’ın bu tip bir karar almasından ‘olumlu anlamda’ daha da etkili olur.” dedi.

‘Bir devlet Bitcoin almayı düşünüyorsa bunu açıklamaz’

Öz, sözlerinin devamında şöyle konuştu:

“Herhangi bir devlet Bitcoin alımı yapmayı düşünüyorsa fiyatların artmamasını ister. Bu nedenle alım başlatıyoruz diye bir açıklama yapmazlar. OTC dediğimiz tezgah üstü işlemlerle yani normal kripto para borsaları dışında alım yaparlar. Ve mantıklı olanı alımı yaptıktan sonra Bitcoin satın aldıklarını açıklamaktır.”

‘Çin bu tür alımları altında yapıyor’

Ünlü ekonomi yazarı, Çin’in bu tip alımları altın alanında yaptığını, senelerce alım yapıp bir anda ‘Altın rezervimizi artırdık’ şeklinde açıklamada bulunduklarını ifade ederek şöyle dedi:

“Birgün bir devlet Bitcoin rezervi yapmaya karar verirse de benzer süreç işleyecektir diye düşünüyorum. Fiyatlar alım yapacağız açıklaması ile değil muhtemelen alım yaptık açıklaması ile artış gösterebilir. Elbette fiyatların tek faktöre bağlı olmayacağını başka piyasa koşullarının da fiyat hareketleri üzerinde etki yapacağını unutmamak gerek. Sadece bu haber üzerine fiyat artması mantıklı olmaz.”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl