Bitcoin madencilik şirketi, 103 milyon dolarlık temerrüdün eşiğinde

Avustralya merkezli kripto para madenciliği şirketi Iris Energy’in New York Digital Investment Group (NYDIG) tarafından tutulan 103 milyon dolarlık kredide temerrüde düşmeye yakın olduğu bildirildi.

Iris Energy tarafından finanse edilen iki grup Bitcoin madencisine yapılan ödemelerin, madencilerin şu anda elde edebilecekleri kârı aşması sonucunda kredi verenlerle bir çatışmaya yol açabileceği söyleniyor.

Son tarih 8 Kasım

Söz konusu madencilere 103 milyon dolar tutarında finansman sağlandığı, daha önce kararlaştırılan son tarih 8 Kasım’a kadar bir ödeme yapılmazsa, kredi verenlerin bu tutarı derhal muaccel (vadesi gelmiş, hemen ödenmesi gereken borç) ilan edebileceği söylendi.

Ödeme yapması beklenmiyor

Madencilerin ayda 2 milyon BTC ürettiğini ve bunun aylık 7 milyon dolarlık finansman yükümlülüğünü dengelemek için yetersiz olduğunu belirten Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan bir başvuruya göre, Iris’in bu ödemeyi yapması beklenmiyor.

Haciz gelmesi durumunda alternatif yollar

Kripto madencilik şirketi, finansmanı yeniden yapılandırmak için kredi şirketleriyle görüşüyor, ancak borcun şartları değiştirilmezse temerrüt kaçınılmaz olacak. Şirket, kredi verenlerin borcu telafi etmek için madencilik ekipmanlarına el koyabileceğini ve bunun da devam eden operasyonları etkileyebileceğini belirtti.

Iris Energy, halen 53 milyon dolar rezervleri olduğunu belirtirken, şirket madencilerinin bir kısmının, veri merkezi kapasitesinin ve geliştirme hattının finansman düzenlemelerinden etkilenmediğini kaydetti.

Şirket, ekipman haczinin gerçekleşmesi halinde, kendi madenciliğini yapma fırsatları ve üçüncü taraf veri barındırma alternatifleri arayabileceğini belirtti.

Bitcoin Haberleri

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl