Bitcoin’de sessiz bekleyiş: “Korku ve Açgözlülük, bullish’e döndü”

Bitcoin’de yaklaşık bir aydır devam eden yatay seyir, yatırımcıların piyasaya olan ilgilerinin azalmasına neden oluyor. Bununla birlikte işlem hacimleri de önemli ölçüde düşüş yaşıyor. Geçtiğimiz ay zaman zaman 20 milyar doları aşan Bitcoin’in günlük işlem hacmi, ağustosun ilk hafta sonu 10 milyar doların da altına geriledi. Öte yandan bazı araştırmacı ve analistlere göre, bir numaralı kripto para için umut var.

Korku ve Açgözlülük endeksinde ‘bullish’ görünüm

Kripto finans hizmetleri şirketi Matrixport, son araştırma raporunda Korku ve Açgözlülük endeksinin bullish (yukarı yönlü eğilim) görünümüne dikkat çekti. Raporda, “Dört hafta boyunca fiyatta aşağı yönlü baskının işaretlerini veren Korku ve Açgözlülük endeksimiz, yükseliş eğilimine dair belirtiler göstermeye başladı. Bitcoin, üç haftadır 29 bin dolar seviyesine sabitlenmiş durumda ve Apple, Microsoft gibi bazı büyük teknoloji hisselerindeki düzeltmeye rağmen düşüşe karşı koyuyor.” ifadeleri yer aldı.

Matrixport’a göre, Bitcoin ve Ether fiyatları için yıl sonuna kadar destekleyici olacak iki önemli katalizör var. Bunlardan biri, SEC’nin olası spot Bitcoin ETF onayı ve diğer ise Ethereum’da 2023’ün dördüncü çeyreğinde beklenen EIP-4844 yükseltmesi.

SEC, dün beklendiği üzere Ark 21Shares spot Bitcoin ETF başvurusu için erteleme kararı aldı. Öte yandan SEC’den yanıt bekleyen yedi başvuru daha var. Bunlardan bazıları için SEC’nin eylül ayı içerisinde cevap vermesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – ABD’li banka, 170 milyon dolarlık kripto varlıklarını açıkladı

Raporda, “Kısa süre içinde birkaç Bitcoin ETF’nin onaylanması ve bu ETF sağlayıcılarının bireysel ve kurumsal sermayeyi çekmek için büyük pazarlama harcamaları yapacak olmalarından dolayı Bitcoin fiyatlarında bir sonraki yükselişi ateşleme olasılıkları yüksektir.” denildi.

2024 ve 2025 için fiyat projeksiyonu

Son olarak raporda, Bitcoin fiyat tahminine de yer verildi. Buna göre şirket, fiyatın 2024’e kadar 45 bin dolara ulaşabileceğini, ardından düşüşe geçip nisan ayından sonra 63 bin doları görebileceğini ve tekrar gelecek bir düşüşün ardından 2025’te 125 bin dolara çıkabileceğini düşünüyor.

Bitcoin, TSİ 17.00 itibari ile 29 bin 400 dolardan işlem görüyor. Kripto para, 2023 yılındaki en yüksek zirvesini, yaklaşık bir ay önce 31 bin 800 dolar ile yakalamıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl