Bitcoin madencilik zorluğu ilk kez 50 trilyonu geçecek

Bitcoin madencilik zorluğu, yeni bir artışa hazırlanıyor. Zorluk oranının yaklaşık 24 saat sonra ilk defa 50 trilyon eşiğini geçmesi bekleniyor.

Çarşamba günü, madencilerin Bitcoin’de blok çıkarma kolaylığını belirleyen Bitcoin madencilik zorluğu, 50 trilyon eşiğini aşmaya ve böylece yeni bir rekor kırmaya hazırlanıyor. Zorluğun bu seviyede de kalmayacağı, artmaya devam edeceği öngörülüyor.

Son olarak 18 Mayıs’ta yeniden ayarlanan zorluk, yüzde 3.22 oranında artmış ve 49.55 trilyona ulaşmıştı. Yarın bu saatlerde bir kez daha ayarlanacak olan zorluğun bu kez yüzde 3.26 artması ve 51.17 trilyona ulaşması bekleniyor.

Bilindiği üzere, Bitcoin üretmek için kullanılan donanımların toplam hesaplama gücünü ifade eden hash rate arttıkça zorluk da ona paralel olarak artıyor. Bitcoin’in ilk gününden bu yana mevcut olan bu mekanizma, bir blok çıkarılma süresini yaklaşık olarak 10 dakikada sabit tutmaya ve Bitcoin ağının istikrarını sağlamaya yarıyor.

Bitcoin madencilerin kârlılığı arttı, madenciliğe talep de büyüdü

Son dönemde Bitcoin fiyatındaki artışın yanı sıra Bitcoin NFT’lerinin ortaya çıkması, madencilerin gelirlerinde önemli bir artış sağladı. Genel olarak blok ödülleri, madencilerin işlem ücretlerinden elde ettiği gelirlerden daha fazla olurken son aylarda zaman zaman işlem ücretlerinden elde edilen gelirler, blok ödüllerini geride bıraktı. Kârlılık arttıkça madenciler, ek madencilik cihazlarının konuşlandırılmasına yönelik planlı stratejilerini uygulamaya devam etti.

Zorluğun artışı kârlılığı baltalıyor

Zorluğun artması, Bitcoin ağındaki işlemlerin yoğunluğu büyümeye devam etmedikçe veya fiyat artmadıkça madenciler için kârlılığın azalması anlamına geliyor, çünkü blok çıkarma şansları azalıyor. En büyük madencilik şirketlerinden biri olan Marathon Digital Holdings (MARA), nisan ayında zorluk arttıkça aylık çıkarılan Bitcoin miktarının bir önceki aya göre daha düşük olduğunu kaydetmişti. Benzer şekilde, Kanadalı kripto madencilik firması Bitfarms’ın (BITF) dördüncü çeyreği, daha yüksek zorluk nedeniyle zarara uğramıştı.

Bitcoin hash rate ve madencilik zorluğu verileri, kaynak: BTC.com
Bitcoin hash rate ve madencilik zorluğu verileri, kaynak: BTC.com

Piyasa değeriyle bir numaralı kripto para, TSİ 23.15’te 27 bin 780 dolardan işlem görüyor. Bitcoin, yılın başından bu yana yüzde 68 oranında değer kazandı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl