Bitcoin madencilik zorluğu yüzde 9 arttı ve yeni ATH yaptı

Bitcoin fiyatında TSİ gece yarısı çok ciddi bir düşüş yaşanıp en büyük kripto para 38 bin 200 dolara kadar geri çekilirken, madencilerin kazançları için kritik olan zorluk seviyesi ise yüzde 9,3'lük artış gösterdi ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Zorluk seviyesinde bugün yaşanan büyük sıçrama, Ağustos ayından bu yana yaşanan en büyük yükseliş olarak görülüyor.

Bitcoin fiyatında yaşanan düşüş madencilik zorluğuna yansımadı. Zorluk seviyesi yüzde 9.3’lük artış yaşadı ve Ağustos ayından bu yana yaşanan en yüksek sıçramayı gösterdi. Bilindiği üzere Bitcoin ağının madencilik zorluk seviyesi her 2016 blokta bir, yani yaklaşık 2 haftalık sürede otomatik olarak tekrardan ayarlanıyor.

Çin yasakları etkisi geçtikten sonra hep yükseldi

28 Kasım günü zorlukta yaşanan %1.49’luk düşüşü bir istisna olarak sayıldığında, seviye Çin’deki madencilik yasaklarının etkisinin hash oranlarına etkisinin geçmesinen sonra düzenli olarak hep arttı. O dönem madencilik zorluğu adeta dip yapmış ve Çin’deki madencilerin Kazakistan, Rusya ve ABD’ye göçleri tamamlanıncaya kadar da düşmüştü. Düşüşler sistemleri etkilenmeyen madenciler için de fırsat olmuş ve zorluğun azalmasıyla bu madenciler daha çok BTC kazımayı başarmışlardı. Çin’in kapılarını madencilere tamamen kapamasının ardından ise bu anlamda en yüksek hash rate üreten ülke ABD olmuştu. ABD’deki Bitcoin madenciliği faaliyetlerinin tüm dünyadaki payı yüzde 35.4’e ulaşmıştı.

Toplam bitcoin hash oranı da 11 Aralık’tan bu yana yaklaşık 18 EH/s artmış durumda… Özellikle Foundry USA madencilik havuzunun hash oranı bu süre içinde saniyede 5 exahash artış gösterdi. Foundry USA’in bu gelişimi dünyanın en iyi madencilik havuzları arasında en hızlı büyüme oranını da temsil ediyor. İkinci en hızlı büyüme ise toplam madencilik gücünü 3.3 EH/s genişleten F2Pool’dan geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Bitcoin neden düşüyor? 38 bin 200 dolara indi!

Madenciler faaliyetlerini büyütüyor

2022 yılı da madenciler için yoğun geçecek. Sektörün 2021’de çok hızlı büyümesi ve madencilerin çok ciddi kârlar elde etmeleri, makinelerin de yenilenmesinin önünü açtı. Birçok madencilik cihazı 2022’nin ikinci çeyreğinden itibaren sahiplerine teslim edilmeye başlanacak. Dolayısıyla madencilik zorluk seviyesinin bu sene de yükselmeye devam etmesi bekleniyor.

Tabii ki madencilik havuzlarının ve tesislerinin büyümesi de enerji harcama tartışmalarını daha fazla tetikleyebilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl