“Bitcoin 250 bin dolar olacak” diyen milyarder yeni tarih verdi

Bitcoin‘in 2023 yılının ortasına kadar 250 bin dolar olabileceğini ileri süren dolar milyarderi yatırımcı Tim Draper, yeni tarih verdi.

Daha önceki tahmininde yanıldığını açıkça kabul eden Draper, “Öngörü yeteneklerim buraya kadarmış… Bugün 30 Haziran 2023. Bitcoin 4000 dolarken, şimdiye kadar 250 bin dolara (60 kat) ulaşacağını öngörmüştüm. Sadece 30 bin dolara (7 kat) ulaştı. Sanırım biraz daha beklememiz gerekiyor (belki 2 yıl) ama mühendisler sıkı çalışıyor.” ifadelerini kullandı. Draper, bu açıklamasıyla 250 bin dolarlık tahmininde yeni tarihi 30 Haziran 2025 olarak belirlemiş görünüyor.

472 dolardan 30 bin BTC almıştı

Birçok teknoloji firmasına yaptığı erken dönem yatırımlarıyla bilinen Draper, 2011 yılında Bitcoin de almış ancak çöken Mt. Gox borsasıyla birlikte binlerce Bitcoin’inini kaybetmişti. Bitcoin konusundaki inancı devam eden Draper 2014 yılında ABD’de yapılan açık artırmaya katılmış ve tanesi 472 dolardan 30 bin BTC almıştı.

Seminerde konuşan ünlü yatırımcı ilk Bitcoin’leri için tanesine 6 dolar ödediğini de söyledi ve “Açıkçası ben yok olacağını düşünüyordum o zaman ama benim beklediğim gibi olmadı. İnsanlar o dönem bile Bitcoin’i kullanıyordu” dedi.

Tim Draper kimdir?

Tim Draper, Amerikalı bir girişim sermayesi yatırımcısıdır. 11 Haziran 1958’de New York’ta doğdu. Draper ailesi, Draper, Gaither and Anderson adlı bir risk sermayesi şirketinin kurucusu olan bilinen bir yatırımcı olan büyükbabası William Henry Draper Jr.’ın soyundan gelmektedir.

Tim Draper, risk sermayesi şirketi Draper Fisher Jurvetson’ın (DFJ) kurucusu ve yönetici ortağıdır. DFJ, dünya genelinde teknoloji girişimlerine yatırım yapan bir risk sermayesi şirketidir. Draper, özellikle internet ve teknoloji sektörlerindeki girişimlere yaptığı erken aşama yatırımlarıyla tanınır.

Draper’ın yatırımları arasında Hotmail, Skype, Tesla, Baidu, SpaceX ve birçok diğer başarılı teknoloji şirketi bulunmaktadır. Ayrıca Bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle ilgili görüşleriyle de dikkat çekmiştir. 2014 yılında düzenlenen bir açık artırmada Bitcoin’in 30.000’e yakın bir kısmını satın almıştır.

Tim Draper, girişim sermayesi yatırımları ve vizyoner görüşleriyle tanınan önemli bir figürdür. Teknoloji girişimcilerine ve yeni teknolojilere olan inancıyla bilinir ve bu alanda büyük başarılara imza atmıştır.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl