Bitcoin neden düşüyor? Kripto para piyasasında değer kayıpları hızlandı

Bitcoin neden düşüyor? Bugünlerde, kripto paralara yatırım yapan birçok kişinin aklındaki soru bu. Cevabı ise birçok farklı faktörle açıklanabilir.

Piyasa değeriyle en büyük kripto para olan Bitcoin, bu haftayı üst üste değer kaybıyla tamamlıyor. 6 Haziran’da 32 bin dolara yaklaşan kripto para, bugün 27 bin 190 dolara kadar geriledi. Sadece birkaç gündeki değer kaybı, yüzde 15’i aştı. Bununla birlikte durum, Bitcoin dışındaki kripto paralarda daha çarpıcı. Örneğin Ethereum, bu süreçte en çok yara alanlardan biri. Bitcoin’in ardından ikinci büyük kripto para olan Ether, aynı periyotta yüzde 33’ten fazla düşüş gösterdi.

Bitcoin neden düşüyor?

Bitcoin’deki dünden bu yana görülen düşüş, Cuma günü açıklanan ve beklentilerin üzerinde gelen 40 yılın rekor enflasyonu sonrası derinleşti. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, beklentilerin yüzde 8.3 olmasına karşılık yıllık enflasyon oranını yüzde 8.6 olarak açıkladı. Enflasyonun tahminlerin ötesinde gelmesi, Fed’in 50 baz puanlık bir faiz artışından daha fazlasını yapma ihtimalini kuvvetlendirdi. Bankacılık devi Barclays, önceki gün Fed’den önümüzdeki toplantıda 75 baz puanlık artış beklediklerini açıkladı.

Enflasyonun hala yüksek olması, Fed’i agresif faiz oranı artışlarına zorlamasının yanı sıra bilançosunu daha hızlı küçültmeye gitmesine zorluyor. Bilançonun küçültülmesi ve agresif faiz artışları, başta Bitcoin olmak üzere riskli varlıklarda değer kaybı getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Milyarder isme göre sıradaki kripto döngüsü son çeyrekte

Kritik Fed kararı bekleniyor

Önümüzdeki hafta piyasalar için daha kritik olacağa benziyor. Çarşamba günü Fed’in faiz kararı netleşecek. Kripto paralar dahil olmak üzere tüm piyasalar gelecek açıklamaya kilitlenmiş durumda. Çarşamba günü yaklaştıkça volatilite daha fazla artabilir.

Bitcoin’deki düşüşle piyasa 1 trilyon dolara çekildi

Diğer yandan Bitcoin’in düşüşü, kripto para piyasasının toplam büyüklüğünü 1 trilyon dolara yaklaştırdı. TSİ 10.25 itibari ile bu rakam, 1.1 trilyon dolar seviyesinde. Bitcoin düşerken altcoin’ler daha fazla değer kayıplarına uğradı. Lider kripto para, piyasadaki dominansını artırdı. Dominans oranı, yani Bitcoin’in piyasadaki payı, yüzde 47.6’ya çıktı. Bu seviyeler, 2021’in Temmuz ayından bu yana ilk kez görülüyor.

Son olarak, Bloomberg‘e konuşan kripto para platformu Luno’nun üst düzey yöneticisi Vijay Ayyar, ABD enflasyon verilerinin aşağı yönlü hareketin hafta sonu da devam etmesine yol açtığını belirterek “Büyük olasılıkla bu düşüş, önümüzdeki hafta da özellikle FOMC toplantısının yaklaşmasıyla devam edecek.” dedi. Ayyar, sözlerinin devamında ise “Önceki ayı piyasalarına bakıldığında Bitcoin, yüzde 80’in üzerinde değer kaybederken bu altcoin’lerde yüzde 90’ı aşıyor. Durum böyle devam ederse önümüzdeki bir veya iki ay içinde çok daha düşük Bitcoin fiyatları görebiliriz.” şeklinde konuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Asim Cevapla

    Merhaba
    Sizce beklemelimiyiz yoksa satmalimiyiz
    İyi günler dilerim