Bitcoin neden düşüyor? – Bitcoin fiyatını düşüren 5 neden

Dijital para birimi Bitcoin, her geçen gün daha da ünleniyor, ünlendikçe de değerine değer katıyor. Ancak zaman zaman da yaşadığı ani düşüşlerle yatırımcılarını korkutuyor. Peki Bitcoin neden düşüyor? Bitcoin‘in düşmesinin pek çok sebebi olabilir fakat temel bir kural vardır. Hiçbir şey sonsuza dek yükselmez. Ara sıra düşüşler yaşar, bu normaldir. Sınırlı likidite Bitcoin, henüz yeni bir teknoloji olduğundan likiditesi diğer yatırım araçlarına göre oldukça sınırlı. Altını misal olarak alırsak Bitcoin’deki toplam para, altının %5’inin yanına bile yaklaşmıyor. Likiditesi sınırlı olan...

Dijital para birimi Bitcoin, her geçen gün daha da ünleniyor, ünlendikçe de değerine değer katıyor. Ancak zaman zaman da yaşadığı ani düşüşlerle yatırımcılarını korkutuyor.

Peki Bitcoin neden düşüyor?

Bitcoin‘in düşmesinin pek çok sebebi olabilir fakat temel bir kural vardır. Hiçbir şey sonsuza dek yükselmez. Ara sıra düşüşler yaşar, bu normaldir.

Sınırlı likidite

Bitcoin, henüz yeni bir teknoloji olduğundan likiditesi diğer yatırım araçlarına göre oldukça sınırlı. Altını misal olarak alırsak Bitcoin’deki toplam para, altının %5’inin yanına bile yaklaşmıyor. Likiditesi sınırlı olan bir yatırım aracının doğal olarak volatilitesi de yüksek olacaktır. Finansta ‘Balina’ olarak tabir edilen yüz milyon, hatta milyar dolarları bulan fonlara sahip yatırımcıların ellerindeki Bitcoin’leri satması ya da ellerindeki para ile Bitcoin almasıyla Bitcoin fiyatı yukarı ya da aşağı yönlü oynayabilir.

Bitcoin neden düşüyor sorunun ilk yanıtı belki bu olabilir: Likiditesinin sınırlı olması.

Olumsuz haberler

Bitcoin’in düşüşüne gerekçe olarak gösterilebilecek bir başka şey basında yer alan olumsuz bir haber olabilir. Örneğin, zamanında Çin hükümeti, tüm ülkede Bitcoin ticaretine yasak getirdiğinde fiyat piyasanın hiç beklemediği ölçüde düşüş yaşamıştı. Bunun gibi haberler Bitcoin’in fiyatına negatif yönde etki edebilir.

Madencilik kârlılığının düşmesi

Bitcoin’in düşüşüne etki eden bir başka unsur madenciliğinin kârlılığının rakiplerine göre azalması olabilir. Madencilikle elde edilen kâr düşerse, büyük madencilik işletmelerinin Bitcoin madenciliğine olan talebi de azalacaktır. Bu da Bitcoin’in fiyatına negatif yansır.

Kullanımının azalması

Bitcoin, sosyal hayattaki para transferi, alışveriş v.b. işlemlerde ne kadar çok kullanılırsa o kadar değerli olur. Bazen yüksek komisyon oranlarına bağlı olarak bu gibi işlemlerde kullanımı azalabilir. Bu durum da fiyata olumsuz etki eder.

Hard Fork’lar

Bitcoin’in fiyatına etki edecek başka bir konu da Hard Fork (Mecburi Çatallaşma) meselesi. Hard Fork, piyasadaki yatırımcılar arasında korku yaratabilir. Hard Fork tarihi öncesinde yatırımcıların büyük bir çoğunluğu Bitcoin’deki yatırımlarını çekebilirler. Bu durum da fiyatı düşürür. Tersi olarak hard fork öncesi Bitcoin fiyatı aratabilir de. Hard Fork tarihinde genellikle yeni bir coin ortaya çıkar. Bitcoin yatırımcıları eğer hard fork tarihinde Bitcoin sahibiyse Bitcoin miktarı kadar oluşacak yeni coin’in de sahibi olurlar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl