Bitcoin’de 2020 benzerliği: RSI, mart çöküşünü hatırlattı

Bitcoin’de kayıplar devam ederken 14 günlük göreceli güç endeksi (RSI) ise uzun zamandır görülmeyen seviyelere geriledi.

RSI, yatırımcıların, varlıkların gelecekte nasıl performans göstereceğini tahmin etmek için kullanabilecekleri araçlardan biri. RSI, 30’un altına düştüğünde söz konusu varlık, aşırı satılmış olarak kabul edilir. Bu seviyenin üstüne çıktığında da koşulların “aşırı alım” düzeyinde olduğu değerlendirilir. Gösterge, esasen ilgili varlığın fiyatının son zamanlarda ne kadar hızlı ve büyük ölçüde değiştiğini ölçer. Ayrıca yatırımcıların varlığın gerçek değerinin üzerinde veya altında işlem görüp görmediğini değerlendirmelerine yardımcı olabilir. RSI’ın bu değerlendirmeyi yapmakta tek başına yeterli olmadığı belirtiliyor ve diğer araçlarla birlikte ele alınması öneriliyor.

En son Mart 2020’de görüldü

Son günlerde sert düşüşler yaşayan Bitcoin’de ise RSI, 30’un oldukça altına inerek 19’a geriledi. İlginç olan şu ki bu seviye, en son tüm piyasalarda büyük Kovid çöküşünün yaşandığı 2020 yılının mart ayında görülmüştü. Bir numaralı kripto para, o dönemde 4 bin doların altına inmiş ve o nokta 2021 yılının kasım ayına kadar süren yükselişlerin başlangıcı olmuştu. Bununla beraber, RSI’ın aşırı satım koşullarına işaret ediyor olması, fiyatların yükseleceği ya da düşüşlerin bittiği anlamına gelmiyor. Uzmanlar, düşüşlerin aşırı satım koşullarında da devam edebileceğini ileri sürüyor.

Bitcoin'in 14 günlük RSI grafiği

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Bitcoin’de kan kaybı sürüyor: İşte analistlerin beklentileri

25 bin dolar kritik destek

Öte yandan teknik analistler, 25 bin dolar seviyesi için uyarılarda bulunuyorlar. Yapılan yorumlara göre, bir numaralı kripto paranın 25 bin dolar seviyesinin altına net bir kırılım yaşaması, 20 bin dolara kadar gidebilecek düşüşlerin kapısını açacak.

Bitcoin, TSİ 01.30’da 25 bin 775 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl