SEC yetkilisi umut verdi: Kripto para baharı yaklaşıyor

SEC yetkilisi Valerie Szczepanik, bir konferans sırasında yaptığı konuşmada kripto para baharının gelmek üzere olduğunu düşündüğünü söyledi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Kıdemli Danışmanı Valerie Szczepanik, regülasyonların nihyatinde kripto para piyasasını yukarıya taşıyacağı konusunda iyimser.

Teksas’ta düzenlenen SXSW konferansında konuşan Szczepanik, “Havada kripto para baharı kokusunu alırsak yasa yapıcılar da diğerleriyle beraber hareket edecektir. Baharın gelmek üzere olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Konuşması sırasında gündemin sıcak konularından itibari paralara endeksli sabit kripto paralara da değinen SEC yetkilisi, sabit kripto paraların menkul kıymet olarak değerlendirilebileceğini ifade etti.

Szczepanik, sözlerinin devamında şirketlerin SEC ile diyalog halinde olması gerektiğini, bunun şirketler için daha iyi sonuç vereceğini söyledi. Bazı şirketlerin daha hafif yasal rejimler için yurt dışına çıkabileceğini kabul eden Szczepanik, bununla birlikte gerçek fırsatı ‘güçlü’ ABD kurallarına uyan şirketlerin yakalayacağını öne sürdü.

Son günlerde SEC’den gelen olumlu mesajlar dikkat çekiyor. Birkaç gün önce SEC Başkanı Jay Clayton, bir kongre üyesinin bilgi talebi üzerine verdiği yanıtta Ethereum ve benzeri diğer ademi merkeziyetçi kripto paraların menkul kıymet sınıfına girmediği fikrine katıldığını açıklamıştı.

Öte yandan SEC’in bir Bitcoin ETF’si için ne zaman onay vereceği hala merak ediliyor. Şu anda komisyonun önünde iki farklı Bitcoin ETF’si için başvuru dosyası bulunuyor. Mart ayının ilk haftasında dijital para saklama hizmetini resmen açtığını duyuran Fidelity gibi kurumsal şirketlerin kripto para alanına artan katılımının Bitcoin ETF’sine ilişkin onayı etkileyeceği iddia ediliyor.

Haber: CoinDesk

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl