Bitcoin için depolama, insanların coin’leri saklama ve güvende tutma isteği nedeniyle giderek popüler hale geldi ve sıkça sorulan soruların arasına girdi.

Depolama (veya cüzdan), eğer Bitcoin işlemlerini internet bankacılığı hesabı gibi kullanmak istiyorsanız gereken gizli kodu korur. Hizmet için verilen şifre ‘özel anahtar’ olarak adlandırılır ve paranızın güvenliği için hayati önem taşır. Özel anahtarınızı alan herkes Bitcoininizi çalabilir. Eğer siz de anahtarı kaybederseniz, Bitcoinleriniz de gider. Bu nedenle özel anahtarları yanlışlıkla kaybetmeye karşı korumak ve geri yüklemek önemlidir.

Bitcoin soğuk depolama, yedeklerinizi offline tutmayı amaçlar. Bu genellikle büyük miktarlarda Bitcoin ile uğraşmak için gerekli bir güvenlik önlemidir. Varlığınızı korumak için en güvenli yol olarak kabul edilir.

Depolama için offline (nam-ı değer ‘soğuk’) bir cüzdan düşünün, eğer:

-Çok miktarda bitcoin depolamanız ve güvenliğiniz en önemli öncelikse;

– Sık sık kullanmanıza veya istediğiniz zaman erişmenize gerek yoksa;

-Bir üçüncü tarafa güvenmek yerine paranızı kendiniz korumayı tercih ederseniz;

-Donanım için ödeme yapmaya hazırsanız;

-Gizlilik sizin için çok önemliyse.

Bitcoin’i soğuk depolamak için birkaç yöntem vardır: Bir USB sürücüde veya başka bir veri depolama ortamında, güvenli bir yerde, kağıt bir cüzdanda, fiziksel bir “Bitcoin” madeni para gibi bir taşıyıcı öğe üzerinde veya bir çevrimdışı donanım cüzdanı kullanarak.

Bitcoin’i soğuk depolamanın nasıl kurulacağını öğrenmek seçtiğiniz yönteme bağlıdır. Kağıt kullanmak istiyorsanız, kağıt cüzdanı yaratma kılavuzumuza göz atın. Ledger Nano veya Trezor gibi gerçek bir donanım cüzdanı satın aldıysanız, beraberindeki talimatları izleyin.

Buna karşılık online cüzdanlar hacker tehdidi nedeniyle daha az güvenlidir. Özel anahtarınızı üçüncü bir tarafa açıklamanız gerektiğinden, web sitesi cüzdanları özellikle savunmasızdır. Ancak bu cüzdanlar günlük kullanım için daha uygundur.

Bu nedenle, her iki cüzdan türünü de kullanmanız önerilir. – günlük işlemler için online cüzdanlar, daha büyük meblağları saklamak için offline cüzdanlar.

Ve burada belirli bir cüzdanı nasıl değerlendireceğiniz hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Coin’lerinizi nasıl güvende tutacağınızla ilgili daha fazla bilgi için rehberimizi okuyun.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl