Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı: 67000 dolar!

Eylül ayını 43 bin doalr seviyesinde kapatan ve 1 Ekim'de sadece dakikalar içinde 4 bin dolar birden yükselen Bitcoin, bugün itibariyle tüm zamanların rekorunu kırdı ve 67 bin 276 dolara ulaştı. Bitcoin'deki sert yükseliş, genel kripto para piyasa değerine de yansıdı ve tarihte ilk kez 2 trilyon 700 milyar dolarlık seviye aşıldı.

bitcoin

Bitcoin’de altı aylık bir aranın ardından beklenen yeni rekor seviye, bugün görüldü. Piyasa değeriyle en büyük kripto para, TSİ 16.45’te önceki rekor olan 64 bin 895 doları geçerek 66 bin 100 dolara kadar çıktı. Daha sonraki dakikalarda rallisine devam eden Bitcoin, rekorları ardı ardına kırdı ve son olarak 67 bin dolar seviyesine ulaştı.

ETF’lerin etkisi büyük…

Bitcoin’de yeni rekor seviye, ABD’de Bitcoin’e bağlı ilk ETF’in işlem görmeye başlamasından sonra geldi.  Hatırlanacağı üzere, 19 Ekim, yani dün ProShares Bitcoin Strategy ETF’i, New York Borsası’nda listelenmişti.. ETF, ilk gününde 1 milyar dolarlık bir işlem hacmine ulaşarak tüm ETF’ler arasında en iyi ilk gün performansını gösteren ikinci ETF olmuştu. Bitcoin’in bugünkü yükseliş hareketinin ABD’de piyasaların açılış saatiyle aynı dakikalara denk gelmesi de dikkat çekti.

Öte yandan Bitcoin, Türk Lirası bazında da 600 bin TL seviyesini geride bıraktı. Bir numaralı kripto para, bir sene önce bugün, 90 bin TL üzerinden işlem görmekteydi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Bitcoin’de güncel hedefler

Aylar sonra gelen rekor…

Son olarak en yüksek seviye rekorunu 64 bin doları aşarak Nisan ayında kıran Bitcoin daha sonra ise Elon Musk’ın, Tesla’nın Bitcoin ile satış politikasını askıya alması ve Çin’den gelen yasaklar furyası ile çok büyük bir düşüş trend’ine girmişti. Düşüş hareketini 29 bin dolara kadar devam ettiren BTC, Temmuz ayı itibariyle ise yükseliş sinyalleri vermiş, Ağustos ayında da 47 bin dolar seviyelerine gelmişti.

El Salvador yükselişi kısa sürdü

Eylül ayı da aslında Bitcoin için iyi başlamıştı. Orta Amerika ülkesi El Salvador’un Bitcoin’i yasal para olarak kabul ettiği aysanın resmen yürürlüğe girmesi, en büyük kripto paranın fiyatını 52900 dolara kadar çıkarmıştı ancak daha sonra gelen büyük düşüş hareketini engellemeye yetmemişti. 39 bin dolara kadar düşen en büyük kripto para ayı 43 bin dolardan kapamış ve Ekim ayının başlamasıyla da çok ciddi bir yükseliş hareketine start vermişti.

En büyük kripto para haberin yazıldığı dakikalarda 66300 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl