Bitcoin ve Ether’de 2021’den beri en iyi ay! Yükselişlerin nedeni

Bitcoin ve diğer kripto paralar, iyi bir Temmuz ayını geride bırakıyor. Piyasa değeriyle bir numaralı kripto para, 18 bin 780 dolarla başladığı ayı, 24 bin 500 dolar seviyelerinde tamamlamak üzere.

Bitcoin, Temmuz ayında yüzde 23 oranında değer kazanırken ikinci en büyük kripto para Ether’de bu yüzde 62 olarak gerçekleşti. Ether’in aylık olarak bu ölçüde yükseliş yaşadığı son dönem, Ocak 2021’di.

Yükselişlerin arka planında ne var?

Bazı piyasa oyuncularının Amerikan merkez bankası Fed’in faiz oranlarını artırma konusunda daha temkinli davranmaya başlayacağına dair beklentileri, riskli varlıklara olumlu yansıyor.

Uzmanlara göre, Fed’in faiz artışı döngüsünün sonuna yaklaşılıyor olduğuna dair işaretler, tüm riskli varlıklarda artış getiriyor. Bloomberg’e konuşan yatırım danışmanı Cici Lu, “Kaldıraçlı pozisyonların tasfiyesi bitmiş görünüyor. Piyasalar dip noktaya ulaşmış olabilir.” yorumunu yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – WING neden yükseliyor? İki günde %800 arttı

Ether’deki artışın, Bitcoin’e göre önemli ölçüde fazla olması ise Ethereum blok zincirinin iş kanıtından (PoW) hisse kanıtına (PoS) geçişe yaklaşmasıyla açıklanıyor. Ethereum’da beklenen Merge, yani birleşmenin Eylül ayı içerisinde gerçekleşebileceği belirtiliyor.

Bitcoin ve Ethereum’un dışında, altcoin’lerde çift haneli artışlar göze çarpıyor. Temmuz ayında, en büyük ilk 100 kripto para arasında Ethereum Classic yüzde 175, Polygon yüzde 114, Quant yüzde 114 ve Uniswap yüzde 90 oranında yükseliş kaydetti.

TSİ 19.15 itibari ile Bitcoin, 24 bin 460 dolardan işlem görürken Ether ise 1740 dolardan alıcı buluyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl