Bitcoin ve kripto paralarda bu hafta takip edilecek önemli gelişmeler

TSİ Pazar akşamı yeni bir fiyat rallisine başlayan ve 62 bin dolardan 65 bin dolar civarına yükselen Bitcoin'de Kasım ve Aralık beklentileri devam ederken, en büyük kripto paranın başını çektiği piyasada da bu hafta önemli gelişmeler yaşanacak. PayPal, Coinbase ve AMC gibi, kripto paralarla iş yapan dev şirketlerin kazanç raporları bu hafta açıklanacak.

trader

Ekim ayında yaklaşık 20 günde 20 bin dolarlık ralli başlatan ve 60 bin doların üzerinde sağlam şekilde tutunmaya devam eden Bitcoin’de dün akşam itibariyle yeni bir fiyat hareketi de yaşandı. En büyük kripto para, 62 bin dolar civarından birkaç saat içinde 65 bin doların üzerine çıkmayı başardı.

Coinbase, PayPal ve AMC kazanç raporları açıklanacak

Geçen sene Ekim ayında kripto para hizmetlerini açıklayan ABD’li ödeme devi PayPal’ın kazanç raporunun bugün açıklanması bekleniyor. Dünyanın en büyük sinema salonu zinciri olan ve kısa süre önce Bitcoin ile Dogecoin’in de dahil olduğu kripto paralarla hediye kartı satışına başlayan AMC’nin de kazanç raporu yine bugün belli olacak. AMC’nin son dönemin popüler kripto parası Shiba Inu (SHIB) ile ilgili bir açıklama yapma ihtimali de bulunuyor.

Hatırlanacağı üzere AMC CEO’su olan Adam Aron, 29 Ekim’de “Yakında Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Dogecoin’le de ödeme almaya başlayacağız. Sizce Shiba Inu’yu da bu gruba dahil etmeli miyiz?” demiş ve bu konuda Twitter üzerinden bir anket düzenlemişti. Dolayısıyla SHIB konusunda bir açıklama yapılma ihitmali de mevcut.

ABD’nin en büyük kripto para borsası konumundaki Coinbase’in de çeyrek rakamları merakla bekleniyor. Bitcoin’deki fiyat artışının ve özellikle Shiba Inu listelemesinin rakamlara yansıması da yarınki kazanç raporu açıklamasıyla ortaya çıkacak. Hatırlanacağı üzere Coinbase, ABD Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu (SEC) ile yaşadığı problemler yüzünden LEND ürününü kaldırmak zorunda kalmıştı. Şirket CEO’su Brian Armstrong da, attığı tweet’ler ile kurumu sert şekilde eleştirmişti.

Tüketici fiyat endeksi de geliyor

Çarşamba günü ise, kripto para fiyatlarına da etkisi olabilecek olan ABD tüketici fiyat endeksi rakamlarının açıklanması bekleniyor. Eylül ayında açıklanan rakamlar beklentiler yönünde olmuş ve bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,3 artış olduğu belirtilmişti.

Palantir ve Bitcoin…

Öte yandan ABD devlet kurumlarıyla da çalışan veri analiz firması Palantir’in de kazanç raporu bu hafta açıklanıyor. Şirketin Bitcoin ile ödeme kabul edeceği hatta Bitcoin yatırımları olduğu iddia ediliyor ama konuyla ilgili resmi bir açıklama hiçbir zaman yapılmadı. Palantir, Ağustos ayında “beklenmedik şekilde oluşabilecek bir krize hazırlık olarak” 50 milyon dolarlık fiziki altın aldığını açıklamıştı. Dolayısıyla Palantir’den de sürpriz bir Bitcoin açıklaması gelme ihtimali bulunuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl