İşte Yale Üniversitesi’ne göre Bitcoin almak için en iyi zaman

Yale Üniversitesi'nden iki iktisatçı, hazırladıkları 68 sayfalık raporla Bitcoin almak için en iyi zamanın hangi zaman olduğunu ortaya koymaya çalıştı.

Dün gece ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun (SEC), Bitcoin’le ilişkili bir ETF başvurusu için karar açıklamasının ertelediğini bildirmesinin ardından Bitcoin önemli ölçüde değer kaybetti. Açıklamadan önce 7,100 dolardan işlem gören Bitcoin, şu sıralarda 6,200 dolardan el değiştiriyor.

Bitcoin’de bu tür sert hareketler sıklıkla yaşanıyor. Bir örnek olarak 2017’ye 1000 doların altında giren kripto para, yılın son ayında 20,000 dolara dokunmuştu.

Dolayısıyla ortalama bir yatırımcının dijital varlığın hangi yöne gittiğini anlaması imkansız gibi görünebilir, ama tarihsel fiyat modellerini analiz eden Yale Üniversitesi’nden iki iktisatçı, bir fikir edinmek için kullanılabilecek iki gösterge olduğunu öne sürüyor.

Geçmiş veriler, yatırımın gelecekteki performansının bir garantisi değil ve raporun yazarları Aleh Tsyvinski ile Yukun Liu finansal danışmanlık vermiyorlar.

1- Momentum etkisi

İlk önemli faktör momentum: Tsyvinsky, CNBC’ye verdiği demeçte çalışma sonucunda Bitcoin fiyatının bir hafta içinde keskin bir artış yaşaması halinde bir sonraki hafta da artış göstermeye devam ettiği bulgusuna ulaşıldığını anlattı.

Tsyvinsky ve Liu, esasen en iyi tarihsel stratejinin fiyatın keskin bir şekilde artmasının ardından satın almak – bir haftada yüzde 20 gibi – ve satın aldıktan sadece yedi gün sonra satmak olduğu sonucuna vardı.

Tsyvinsky, incelenen dönemlerde bu stratejiyi takip eden bir yatırımcının yüzde 11 oranında getiri sağlayabileceğini açıklıyor. Rapora göre momentum etkisi Bitcoin için Ether ya da XRP‘ye göre daha güçlü.

2- Yatırımcı ilgisi etkisi

Tsyvinsky ile Liu, 68 sayfalık rapor için Google verilerini de analiz etti. Buna göre Bitcoin için Google aramalarının analizine bakıldığında Google arama proxy’sinin 1 haftalık ve 2 haftalık getirileri öngördüğü sonucuna varıldı.

Bu Google’da Bitcoin hakkında yapılan daha fazla araştırmanın önümüzdeki haftalarda Bitcoin fiyatının artacağı konusunda öncü bir gösterge olduğu anlamına geliyor.

Ripple için “Google arama proxy’si 1 haftalık getirileri, istatiksel olarak önemli ölçüde tahmin edebiliyor.” ve Ethereum için “Google arama proxy’si istatiksel olarak 1 haftalık, 3 haftalık ve 6 haftalık getirileri önemli ölçüde tahmin edebiliyor.”

Twitter’da Bitcoin’le ilgili paylaşım sayısı da yatırımcıların ilgisine işaret ediyor. Rapora göre geçmiş verilere bakıldığında “Bitcoin” kelimesi için Twitter gönderisindeki bir standart sapma artışı, bir hafta içinde Bitcoin’de yüzde 2.5’luk bir fiyat artışıyla sonuçlanıyor.

Ayrıca “Bitcoin hack” ibaresi için yapılan aramalardaki artışın ardından fiyatlar düşüyor.

Ancak yatırım yapmayı düşünürken yasal düzenlemeler gibi dış faktörlerin kripto para piyasasının herhangi bir zamanda etkileyebileceğini unutmamak önemli.

Tsyvinsky, “Her şey olabilir. Belki de bulduğumuz istatistiksel modeller tamamen değişecek. Belki yarın Bitcoin regülatörler tarafından yasaklanacak ya da belki de tamamen hack’lenecek. Dikkate alınması gereken çok şey var.” diyor.

→ IOTA’DA KAZAN KAYNIYOR: KURUCULAR ARASINDA ANLAŞMAZLIK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl