555 bin Bitcoin, 3 günde el değiştirdi

Zincir üstü veri platformu Glassnode, Cumartesi günü 17 bin 700 dolar seviyesine kadar inen Bitcoin'de kısa vadeli yatırımcıların yanı sıra uzun vadelilerin de çok büyük zararları realize ettiğini belirtti. Uzun bir tweet serisiyle birçok önemli detay veren şirketin raporunda, yaşanan düşüşler sonucunda tarihin dolar bazlı en büyük zararlarının görüldüğü yazıldı ve ayrıca "Küçüğünden balinasına kadar neredeyse tüm cüzdanlarda realize edilmemiş zararlar var" ifadesi kullanıldı.

Bitcoin’de ayı sezonunun en sert dönemlerinden biri yaşanırken, 2017’nin zirve seviyeleri de aşağı yönlü kırıldı ve tarihte bir ilk gerçekleşti. Tüm bu düşüş dönemi içinde kısa vadeli yatırımcılar kadar uzun vadeliler de ciddi zararları realize ettiler.

Glassnode ise bu zararların, ABD doları bazında tarihin en büyük kayıplarını işaret ettiğini belirtti. Birçok tweet ile önemli bilgiler veren şirketin Twitter hesabında kayıpların hangi seviyede olduğu açıkça yazıldı ve şu ifadeler kullanıldı:

“Dolar bazında en büyük zarar”

Son 3 gün, Bitcoin tarihindeki dolar bazında en büyük zararların realize edildiği bir dönemi gösteriyor. 7 milyar 325 milyon dolar değerden daha fazla Bitcoin, daha yüksek fiyatlarda alınmalarına rağmen yatırımcılar tarafından satıldı.

“555 bin BTC, 3 günde el değiştirdi”

Bu 3 günde, 18 bin dolar ilâ 23 bin dolarlık fiyat aralığında yaklaşık 555 bin BTC el değiştirdi. Bu 555 bin BTC’nin büyük bölümünün 1 haftadan az süre içinde alınan Bitcoin’ler olması da dikkat çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – McGlone: Bitcoin’de 20 binlik seviye, geçmişin 5 bin doları olabilir

“Her gün 20-36 bin adet BTC satışı…”

1 yıl veya daha öncesinde alınmış coin satışlarında da artış yaşandı. 2021 yılının ilk yarısında ya da daha önce alınmış olan BTC’lerden her gün 20 bin ilâ 36 bin adet arasında satış yapıldı.

“Uzun dönem yatırımcısı 23 bin doların altında satış yaptı”

Uzun dönemli Bitcoin yatırımcıları da satış tarafında yer aldılar. Bu yatırımcı grubu, 23 bin doların altında 178 bin adet civarında satış yaptı. Bu satışlar, uzun dönemli yatırımcıların elinde bulunan toplam Bitcoin arzının da yüzde 1.31’ine eşitti. Bu satışların ardından ise uzun dönemli yatırımcıların ortalama bakiyesi 2021 yılının Eylül ayı seviyesine döndü.

“Birkaç uzun vadeli yatırımcı %75 zarar etti”

Uzun dönem Bitcoin yatırımcılarının, borsalara gönderdikleri coin’ler üzerinden kâr ve zarar rakamlarını araştırdığımızda, çok derin bir teslimiyet hareketi görüyoruz. Hatta bazı uzun dönemli yatırımcılar 69 bin dolar zirveden Bitcoin alırken, 18 bin dolarlık seviyede satış yaptılar ve yüzde 75’lik zararı realize ettiler. Uzun dönemli yatırımcıların her gün realize ettiği zararların toplamı, piyasa değerinin %0.0125’ine denk geldi.

“Madenciler de büyük stres altında: 9 bin adet satış”

Bitcoin madencileri de, son yaşanan düşüşlerden stres altına girdiler denilebilir. Madencilerin bilançosu 2019/2021 biriktirme dönemi seviyelerine yaklaşıyor ve hatta buradan düşüşe de geçmeye başladı. Sadece geçen hafta madenciler, ellerindeki BTC’lerden 9 bin adet sattılar ve şu anda da hala yaklaşık 50 bin adet bulunduruyorlar. Öte yandan hash rate’in de, zirveden %10 düştüğünü belirtmek gerekir.

“Kısa vade yatırımcı 2018’e döndü”

Kısa vadeli Bitcoin yatırımcıları da ağır kayıplar yaşadı. Bu grubun satılan Bitcoin’lerdeki kâr oranı, 2018’deki Kasım ayında yaşanan büyük düşüş seviyelerine yaklaşmış durumda… Cumartesi günü yaşanan büyük düşüş hareketinde kısa vadeli yatırımcıların zararlarından daha büyük zarar gösteren 3 olay vardı:

  • 2018 ayı sezonunun başlangıcı
  • Mart 2020 çöküşü
  • 2021 Mayıs-Temmuz düşüş dönemi

“Büyük ve küçük neredeyse tüm cüzdanlarda zarar var”

Yaşanan düşüş hareketinin verdiği zararı değerlendirdiğimizde, şu anda küçük cüzdanlardan balina cüzdanlarına kadar neredeyse tüm cüzdanların realize edilmemiş olan kayıplar yaşadığını ve bu durumun Mart 2020 çöküşünden de kötü olduğunu söyleyebiliriz. Sonuç olarak Bitcoin, 17 bin 700 dolara düştüğünde, Bitcoin’de toplam arzın sadece %49’u kârdaydı. Tarihteki ayı sezonlarında, bu oran %40 ilâ %50 arasında olmuştu.

Şu anda Bitcoin yatırımcısının kararlılığı ciddi şekilde test ediliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl