Bitcoin’deki büyük düşüş GBTC’yi de aşağıya çekti, rekor fark oluştu

Geçtiğimiz ay ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC), spot ETF onayının verilmemesiyle ilgili sert bir mektup yazan ve "bu kararlar keyfidir" diyen Grayscale şirketinin GBTC hisseleri Bitcoin'in düşüşünden önemli derecede olumsuz etkilendi. Prim oranı rekor ölçüde eksiye düşerken Grayscale'in ana şirketi Digital Currency Group da, indirime giren hisse fiyatını yukarı çekmek adına GBTC alımı yaptı.

grayscale

Kasım ayında 69 bin dolar seviyesine gelen ve tüm zamanların rekorunu kıran Bitcoin, bu gidişatını sürdüremedi ve çok sert bir düzeltme hareketiyle 42 bin dolar seviyelerine kadar indi. Bitcoin fiyatına endeksli olan ve özellikle kurumsal firmaların Bitcoin’e dolaylı yoldan yatırım yapmasına imkan veren GBTC hisseleri de en büyük kripto paranın düşüşünden ciddi şekilde olumsuz etkilendi.

Bitcoin’de %32’lik düşüş yaşanırken, 30 milyar dolar değerdeki GBTC fonu da değerinin %37’sini kaybetti. Bu durum da Bitcoin’in gerçek fiyatıyla, GBTC hisse fiyatı arasındaki farkın, Cuma günkü kapanış itibariyle %21’e kadar çıkmasına sebep oldu.

Bitcoin fiyatıyla Grayscale’in GBTC’si arasında rekor fark oluştu

Digital Currency Group’tan GBTC’ye nefes aldıracak alım

Bilindiği üzere Grayscale hisselerinin sayısı, fonun yapısından ötürü artırılamıyor ya da azaltılamıyor. Bununla birlikte Grayscale anlık geri ödemelere de izin veren bir sisteme sahip değil. Yani hisse sahipleri, fiyatı düşen GBTC’den çıkmak istediklerinde ikincil piyasalarda alıcı bulmak durumunda kalıyorlar.

ABD medyasından Bloomberg’in haberine göre de; Grayscale’in çatı şirketi konumunda olan Digital Currency Group, yaşanan indirimleri ters yöne çevirmek için GBTC alımı yaptı. Bilindiği üzere belli bir primle satlan GBTC hisselerinin primi, Bitcoin fiyatı geriye gittiğinde eksiye düşüyor. Dolayısıyla bazı yatırımcılar Bitcoin fiyatından da ucuz şekilde GBTC hissesi alma şansına sahip olabiliyorlar. Ancak Bitcoin fiyatı arttığında, tam tersi durum gerçekleşiyor ve bu kez yoğun talepten ötürü, prim fiyatı da artıyor ve alıcılar Bitcoin’in normal fiyatından çok daha üst seviyeden GBTC hissesi almak zorunda kalabiliyorlar.

SEC’ye mektup yazmışlardı

Dünyanın en büyük dijital varlık yönetim firması konumundaki Grayscale, Bitcoin dışında da birçok kripto paranın fonunu müşterilerine sunuyor. Bitcoin’e olan talebin giderek artması, şirketin GBTC hisselerini de bir ETF’e dönüştürme politikası gütmesini sağladı. Ancak SEC’nin vadeli ETF’lere onay verip, spot ETF’leri reddetmesi Grayscale’in tepkisi çekmişti.

Şirket SEC’ye konuyla ilgili sert tepki gösteren bir resmi mektup yazmış ve alınan kararların “Keyfi ve kaprisli” olduğunu belirtmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl