Bitcoin’in yükselişiyle “balina” sayısında da artış yaşanıyor

Zincir üstü veri platformu Glassnode, Bitcoin'de balina sayısının ciddi şekilde artış gösterdiğini belirten bir grafik paylaştı. Verilere göre 1000'den fazla BTC tutan balinaların sayısında ciddi bir yükseliş var.

bitcoin-btc

Rusya-Ukrayna krizinin başlamasıyla beraber sert bir düşüş hareketine giren ve 34 bin doların da altına inen Bitcoin, “Altın gibi değil” tartışmalarının yapıldığı bir dönemde adeta yeniden ters köşe yaptı ve dün akşam son 1 yıl içinde günlük en büyük yükselişini göstererek 44 bin doların da üzerine çıktı.

Bu yükselişle beraber zincir ütü veri platformu Glassnode da çok önemli bir bilgi paylaştı. Platformun verilerine göre, 1000 ve üzeri BTC’ye sahip olan balina sayısı 138 adet arttı. 100 ve üzeri Bitcoin’e sahip olan cüzdanlardaki artış ise 205 oldu. Hatırlanacağı üzere 1000 ilâ 10 bin arasında BTC tutan cüzdan sayısı Ekim ayında ciddi bir düşüş yaşamış ve 2012 yılı seviyeleri olan 82’ye düşmüştü. O dönem Bitcoin’in fiyatı 13 dolar civarındaydı.

Rus zenginler mi?

Balina sayısındaki bu ciddi artışın, Batı dünyasının Rusya’ya uyguladığı yaptırımlarla birlikte olması da dikkat çekiyor. Birçok Rus zengin ve oligarkın SWIFT sisteminden çıkarılma durumu başta olmak üzere yaptırımlardan kaçınmak için kripto paraları tercih edebilecekleri belirtiliyordu. İşte böyle bir dönemde Bitcoin balinalarında artış olması da “Rus zenginler, Bitcoin mi aldı?” sorusunun tartışılmasına yol açtı.

Hatta Ukrayna hükumeti borsalardan, Rus vatandaşlarının kripto para hesaplarının dondurulmasını talep etmişti. Tamamiyle bir yasak talebi olmasa da, Amerikalı yetkililer de büyük borsalardan özellikle Rus zenginlerin hesaplarındaki hareketleri takip etmelerini istemişti.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin 43 bin 500 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl