BlackRock, spot Bitcoin ETF için resmen başvurdu

Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi olan BlackRock, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) spot Bitcoin ETF başvurusunda bulundu. Yönetimi altında 10 trilyon dolarlık varlık bulunan şirketin başvurusu onaylanması halinde, ETF’teki Bitcoin varlıkları için saklama hizmetini de Coinbase sunacak. Nakit varlıkları ise Bank of New York Mellon tutacak.

BlackRock gibi bir devin yaptığı bu başvuru, piyasada coşku yarattı. Bir numaralı kripto para Bitcoin, gelişmenin ardından dakikalar içerisinde 500 dolarlık bir artış yaşadı.

SEC’ye bugüne kadar çok sayıda spot Bitcoin ETF başvurusu yapıldı ve bunların tamamı reddedildi. Kurum, son olarak mart ayında VanEck’in başvurusunu, ocak ayında da Ark Invest ve 21Shares şirketlerinin başvurusunu geri çevirmişti. Şimdi ise BlackRock gibi büyük bir oyuncunun bu zorlu mücadelede başarı şansının daha yüksek olduğu düşünülüyor. SEC, ret kararlarına gerekçe olarak ise kripto para piyasasında manipülasyona karşı yatırımcıları koruyacak önlemlerin yetersiz olmasını gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – ETF nedir, Bitcoin ETF neden önemlidir?

SEC’nin ETF başvurusuna ilişkin nihai kararını en fazla 240 gün içerisinde vermesi gerekiyor. Bu da en geç yaklaşık olarak 2024 yılının ilk çeyreğinde BlackRock’un başvurusuna dair kararın verileceği anlamına geliyor.

Bir süredir Bitcoin ile ilgili çalışmalarını hızlandıran BlackRock, geçtiğimiz yıl Bitcoin’e odaklanan özel bir fon kurmuştu. BlackRock CEO’su Larry Fink, zaman zaman basına verdiği demeçlerde Bitcoin’in potansiyeline vurgu yapmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl