EOS geliştiricisi BlockOne’dan 210 milyon dolarlık “canlandırma” hamlesi

Geçtiğimiz günlerde EOS Vakfı CEO’su Yves La Rose'un, EOS blok zincirinin geliştiricisi olan Block.one şirketini dolandırıcılıkla suçlamasının ardından firmadan önemli bir hamle geldi. Block.one yaptığı resmi açıklamayla yaklaşık 210 milyon dolar değerdeki EOS'un, Brock Pierce tarafından yönetilen Helios oluşumuna aktarıldığını açıkladı. Yatırımla beraber, EOS girişim sermayesi fonu kurulması da dahil birçok yeni proje hedefleniyor.

Kripto boğa piyasasının en kötü performans sergileyen varlıklarından biri olan ve yıllardır Block.one tarafından kontrol edildiği iddia edilen merkezi sistem suçlamalarıyla karşı karşıya kalan EOS’un “yeniden canlandırılması” adına, blok zincirinin geliştiricisi olan Block.one şirketinden önemli bir hamle geldi.

Şirket; ağın büyütülmesi, yeni fırsatların ortaya çıkarılması için sisteme yeni katılımcılar eklenmesi, yeni merkeziyetsiz yönetişim insiyatiflerinin yaratılması ve EOS destekli projelerde likiditenin artırılması için yaklaşık 210 milyon dolar değerdeki 45 milyon adet EOS’u, Brock Pierce tarafından yönetilen Helios oluşumuna gönderme konusunda anlaşma sağladığını açıkladı.

Block.one tarafından yapılan resmi açıklamada, şirketin uzun zamandır ağın büyütülmesi için elinde bulunan EOS miktarını nasıl kullanması gerektiği yönünde beyin fırtınası yaptığı belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Ekosistemimize yeni fırsatlar kazandıracak, yeni katılımcılar getirecek, yeni ve merkeziyetsiz yönetişim insiyatifleri oluşturacak ve EOS ağı destekli projelerdeki likiditeyi artıracak olan bir dizi işleme başlıyoruz. Tüm bunların EOS ağını çok daha güçlü hale getireceğini umuyoruz.”

Block.one’a göre ayrıca Helios’un birçok yol haritası bulunuyor. Bunlar arasında EOS Girişim Sermayesi’ne fon yaratılması, kurumsal seviyede EOS finans ürünleri oluşturulması ve geliştiriciler için altyapının desteklenmesi de bulunuyor.

EOS topluluğu ve Block.one arasında büyük ayrılık

Bilindiği üzere EOS ekosisteminin topluluğu ve EOS blok zinciri geliştiricisi olan Block.one şirketi arasında bir süredir büyük bir ayrılık söz konusu… EOS Ağı Vakfı’nın kurucusu olan Yves La Rose, EOS’u felaket bir yatırım olarak nitelendirmişti. La Rose, Block.one şirketi için de “dolandırıcı” ifadesini kullanmıştı. İşte Block.one’ın Helios hamlesi de bu açıklamadan bir hafta sonra geldi.

2018 rekorunu bile kıramadı

2021 boğa sezonunda Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere birçok kripto para rekor üstüne rekor kırarken, EOS ise sessizliğini korudu. 2018 yılının Nisan ayında 22 doların üzerine çıkan ve hatta en büyük piyasa değerine sahip olan kripto para sıralamasında da ilk 10’da bulunan EOS, bu boğa sezonunu adeta boş geçen varlıklardan oldu.

EOS, Mayıs ayında 14 doların üzerine çıksa da, piyasadaki genel düşüşün ardından geriye çekildi. Piyasa değeri sıralamasında 45. basamakta bulunan EOS, şu sıralar yaklaşık 4.65 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl