Büyük Bitcoin yükselişlerini müjdeleyen göstergeden yeni sinyal

2020 yılının Aralık ayında, 65 bin dolarlık zirve öncesinde, fiyat 20 bin dolarken alım sinyali gösteren, 2021’in Ağustos ayında ise fiyat 42 bin dolarken bir kere daha “al” sinyali veren indikatör, dün tam bir sene sonra bir başka alım sinyali oluşturdu.

Söz konusu gösterge, “Hash Kurdelesi” olarak adlandırılıyor ve ideal alım zamanlarını belirlemek için kullanılıyor. Göstergenin temeli hash rate ile fiyat arasındaki ilişkiye dayandırılıyor.

Göstergenin geliştiricisi Charles Edwards, “Hash rate’in 30 günlük hareketli ortalaması, 60 günlük hareketli ortalamasını geçtiğinde ‘madenci kapitülasyonunun’ en kötüsü geride kalır ve iyileşme başlar. Bu noktalarda satın alımlar, inanılmaz sonuçlar veriyor.” diyor.

Edwards, göstergenin dün yeni bir alım sinyali üretmesinin ardından yaptığı yorumda, “Bitcoin madenci kapitülasyonu bugün resmen sona erdi ve 71 gün ile tarihin en uzun 3. kapitülasyonu oldu. Bu kapitülasyon bölgesi, 2021’den daha uzundu ve fiyatın 3100 dolara kadar düştüğü 2018’den sadece iki gün kısaydı. Tarihsel olarak Bitcoin madenci kapitülasyonları, fiyatların dip noktalarını belirledi ve harika alım sinyalleri oldu.” ifadelerini kullandı.

Hash Ribbon göstergesi ve Bitcoin fiyat grafiği. Mavi noktalar, alım sinyalini gösteriyor.

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi, oluşan alım sinyallerinden sonra Bitcoin’in fiyatı yukarı yönde hareket etti. Bu hareketlerin boyutu bazen çok büyük olurken bazen de sınırlı kaldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Hash Ribbons yaratıcısı Edwards: Bitcoin kapitülasyonları rekor kırdı

Madenciler, fiyatı nasıl etkiliyor?

Yeni BTC’ler üretildikçe, madenciler üretim maliyetlerini karşılamak için ürettikleri BTC’lerin bir kısmını satıyorlar. Bu, fiyatta bir düşüş baskısı yaratıyor. Yüksek maliyetle iş yapan madenciler, faaliyetlerini sürdürebilmek için daha fazla BTC satıyor. Sürdürülemez hâle geldiğinde cihazlarını kapatıyorlar. Sonrasında hash gücü ve Bitcoin üretim zorluğu azalıyor, geriye sadece güçlü olan madenciler kalıyor. Bunlar, daha az satış yapıyorlar ve dolayısıyla yukarı yönlü fiyat hareketi için daha fazla alan bırakıyorlar.

Tek gösterge ile hareket etmek doğru değil

Öte yandan uzmanlar, Bitcoin fiyatının gelecekteki olası fiyat hareketini değerlendirirken tek bir gösterge ile yola çıkılmamasını tavsiye diyor. Fiyat konusunda yapılan değerlendirmelerde, bir göstergenin yanında değerlendirmenin farklı verilerle de desteklenmesi gerektiği belirtiliyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl