Hash Ribbons yaratıcısı Edwards: Bitcoin kapitülasyonları rekor kırdı

Bitcoin'de Mayıs ve Haziran aylarında yaşanan çok büyük düşüşler, birçokları için büyük kayıplar demek olurken, bazıları da bu düşüşleri fırsat olarak görüyor. Kripto varlık yönetim firması Capriole CEO'su Charles Edwards da son tweet'lerinde Bitcoin kapitülasyonlarının birçok geçmiş rekoru kırdığını belirtti ve bu durumun uzun vadede büyük bir fırsat oluşturduğu yorumu yaptı.

Bitcoin‘de düşüş hareketlerinin bitip bitmediğine yönelik birçok analiz yapılırken, kripto para analisti ve CEO Charles Edwards, Twitter’dan en büyük kripto paranın ciddi şekilde kapitülasyon yaşadığı bir dönemden geçildiğini ve artık yükselişlerin beklenmesi gerektiğini yazdı.

“Tüm hareketler kapitülasyon modunu işaret ediyor”

Capriole adlı kripto para varlık yönetim şirketinin CEO’su olan Edwards, “12 Bitcoin kapitülasyonu” adını verdiği tweet serisinde, Bitcoin’in neredeyse tüm hareketlerinin kapitülasyon modunu işaret ettiğini belirtti.

“Risk-getiri eğrisinin pozitif olma olasılığı büyük”

Her kapitülasyon belirtisinin de aslında Bitcoin tarihi için eşi benzerine az rastlanır hareketler olduğunu söyleyen Edwards, “Yaşananların her biri aslında çok nadir olaylar ve bu durum risk-getiri eğrisinin pozitif olma olasılığını artırıyor” dedi.

12 maddeden ilkinde arz transferine değinen Capriole CEO’su şunları yazdı:

“Geçtiğimiz ay, zarar eden Bitcoin’lerde yapılan transferler toplam arzın yüzde 1.9’una eşitti. Bu ölçüm %1.5’u geçtiği zaman piyasanın çok büyük düşüş içinde olduğu bir gerçektir”

“Bitfinex balinaları öldü”

Kripto para piyasalarında yıllardır konuşulan “Bitfinex balinaları” anlatısına da değinen Edwards, “Bitfinex her zaman balina trader’ların evi olarak bilinirdi. Burada Bitcoin için sürekli açığa satış oranı son 2 ayda %70 düştü. Açık ve net şekilde Bitfinex balinalarının dışarı atıldığını görüyoruz” dedi.

“Tüketici güveni tüm zamanların en kötüsü…”

Tüketici Güven Endeksi (CCI) hakkında da yorum yapan CEO şu ifadeleri kullandı:

“CCI tüm zamanların en düşük seviyesinde. Bu endeks, tüketici hissiyatını, tüketim beklentilerini ve birikimleri gösterir. Şu anda tüm zamanların en kötü seviyesinde… 2020 korona çöküşünden bile daha kötü seviyede… 1970 ve 80’lerin rekor enflasyon dönemlerinden de…”

“Bitcoin öldü” aranmaları…

Dünya çapında Google’daki “Bitcoin öldü” aranmaları istatistiklerine de bakan Edwards, bu aramaların da Haziran ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığını belirtti ve “Piyasanın hissiyatını anlamak için bu da önemli bir veri” dedi.

“Kısa vadeli yatırımcı oranı düşüyor”

“Kasım 2021’de piyasanın yüzde 90’ı kısa vadeli yatırımcılardan oluşuyordu” diyen Edwards, bu yatırımcı grubunun şu anki oranının ise %58’e düştüğünü yazdı. Edwards ayrıca uzun vade yatırımcı oranının da arttığını söyledi.

“Bitcoin tarihinde 2 ayı geçen sadece 3 adet madenci kapitülasyonu var”

Aynı zamanda “hash kurdelesi” göstergesinin mucidi olan Edwards, bu konudaki verilere de değindi ve şunları söyledi:

“Hash kurdelesi göstergesi, şu anki madenci kapitülasyonu 55 gündür devam ediyor ve 2 aylık seviye de geçilmek üzere… Tüm Bitcoin tarihinde 2 ayı geçen sadece 3 adet madenci kapitülasyonu bulunuyor”

“Hisse senetlerinde reel getiriler 250 yılın en kötüsü…”

Bitcoin ile korele gittiği yorumları yapılan hisse senetleri piyasalarına da değinen Edwards, “Enflasyon etkisi altında yaşanan en kötü hisse senetleri piyasası performanslarından birini yaşıyoruz. Tam 8 jenerasyonluk bir zaman diliminden bahsediyoruz. Daha fazla bir şey söylemeye gerek yok” dedi.

“Kapitülasyonların en büyük göstergesi: İflaslar”

Kurumsal şirketlerin kapitülasyonlarını da değerlendirmesine alan Edwards, kaldıraçlı işlemlerin Bitcoin için çok iyi bir gösterge olduğunu belirtti:

“Kaldıraç, Bitcoin’de göreceli olarak aşırı ve düşük değerlemeleri ölçmek içim en iyi göstergelerden biridir. Bu dönemde kaldıraçlı işlem yapan birçok kripto para kurumu da iflas etmiş ve oyun dışı kalmıştır”

“Uzun vadeli fırsat olabilir”

Son 2 ayda çok önemli kapitülasyon metrikleri görüldüğünü belirten Capriole CEO’su, “Göreceli de olsa bu kapitülasyonlardan uzun vadeli fırsatlar çıkarabiliriz” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl