Cardano (ADA), Vasil hard fork’unu bir kez daha erteledi

Cardano ağının ölçeklenebilirliğini geliştirmek için yapılması plânlanan Vasil hard fork'u bir kez daha ertelendi. Açıklama IOG'nin teknik yöneticisi Kevin Hammon ve çekirdek teknoloji program yöneticisi Javier Franco'dan gelirken, sert çatallanmanın birkaç hafta sonra gerçekleşmesi bekleniyor.

Normal şartlarda 29 Haziran’da gerçekleşmesi beklenen ve Cardano’nun en karmaşık hard fork’u olarak nitelendirilen Vasil güncellemesi bir kez daha ertelendi. Cardano’nun çekirdek teknoloji program yöneticisi olan Javier Franco, zamandan çok her şeyin doğru yapılmasının önemli olduğunu belirtirken, “Vasil, Cardano’nun bugüne kadarki en önemli güncellemesi… Değişmesi gereken ve birbirine bağlı olan çok fazla konu var. Önemli olan her şeyin doğru gitmesi. Daha çok zaman alacaksa da, yapılması gereken bu” dedi.

“Sorunsuz geçiş için birkaç hafta lazım”

Cardano blok zincirinin araştırma ve geliştirmeden sorumlu kuruluşu Input Output Global (IOG) teknik yöneticisi Kevin Hammon da, konuyla ilgili net bir tarih vermedi. Hammon, güncellemenin birkaç hafta daha gecikeceğini söyledi. Dün günü verdiği bir röportajda konuşan Hammon, testlerin tamamlanması için böyle bir gecikmenin gerekli olduğunu belirtti ve “Çok daha sorunsuz bir geçiş için birkaç haftaya daha ihtiyacımız var” dedi.

Bilindiği üzere Vasil güncellemesi sonrasında Cardano’nun ölçeklenmesinde ciddi bir iyileşme meydana gelmesi bekleniyor. IOG’den daha önce yapılan bir açıklamada da, Vasil sert çatallanmasının Cardano’nun en karmaşık güncellemesi olduğu ifade edilmişti. Kodlamanın teknik karmaşası bir yana, güncellemenin sorunsuz gerçekleşmesi için aynı zamanda, ekosistemdeki stake sahipleri arasında da ciddi bir koordinasyon sağlanması gerekiyor.

Şu anda 6. en büyük kripto para olan Cardano’nun 18 milyar dolarlık piyasa değeri bulunuyor. Zincirin kripto parası olan ADA, son düşüşlerle değerini ciddi şekilde kaybederken haberin yazıldığı dakikalarda ise 0.50 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl