Cardano’da 100’den fazla akıllı kontrat devrede

Cardano'da uzun süredir beklenen hatta birçok hatanın olduğuna yönelik FUD söylentileri de yayılan Alonzo güncellemesinin ardından son 24 saatte 100'den fazla akıllı kontrat ağ üzerinde çalışmaya başladı. Kurucu Charles Hoskinson ise, "Hayatları değiştirecek uygulamalar çalışacak" dedi.

En büyük üçüncü blok zinciri platformu olan Cardano’nun başarılı Alonzo güncellemesi sayesinde artık geliştiriciler akıllı kontrat işlevselliğinden yararlanabilecekler ve burada uygulamalar geliştirerek blok zincirin ilerlemiş kabiliyetlerinden fayda sağlayacaklar.

Hoskinson adil bir sistem hedefliyor

Bilindiği üzere Cardano kurucusu Charles Hoskinson, Alonzo güncellemesini daha adil bir küresel finansal sistem oluşturmak için önemli bir aşama olarak görüyor. Hoskinson, Alonzo ile birlikte hem parasal hem de çevresel anlamda daha az maliyetin olacağını söylüyor.

İlk merkeziyetsiz uygulama da hazır

Ve Alonzo hard fork’unun üzerinden sadece birkaç gün geçmesine rağmen ağ üzerinde şimdiden 100’den fazla akıllı kontrat çalışmaya başladı, hatta ilk merkeziyetsiz uygulama da ağa yüklendi. Bilindiği üzere yazılım geliştiricilerinin büyük orandaki bölümü blok zincir teknolojisinin önümüzdeki yıllarda dünyayı değiştirecek bir sistem olduğunu düşünüyor.

Maliyetler çok yüksekti

Blok zincir üzerinde oluşturulan merkeziyetsiz uygulamalar yani dApp’lar, birçok dağıtılmış bilgisayara bağlanarak, tek bir merkezin yaratabileceği güvenlik sorunlarını en az seviyeye getiriyor. Ancak birçok yazılımcı için blok zincir üzerinde bir uygulama geliştirmek, ödenen yüksek işlem ücretleri sebebiyle bu zamana kadar çok da mümkün olmuyordu. Sonuç olarak, küçük ölçekli şirketler için bu durum gerçekten uygulanabilir bir seçenek hiçbir zaman olmadı.

Cardano ise bu tür sorunların neredeyse hepsini çözdüğünü iddia ediyor. Blok zincir, işlemleri doğrulamak için yenilikçi bir mekanizma kullanıyor ve bu sistem, tüm ağın, Bitcoin‘den önemli ölçüde daha az enerji harcadığı anlamına geliyor. İşlem maliyetlerinin tam olarak tahmin edilebilmesi fiyat istikrarı sağlıyor. Dolayısıyla geliştiriciler, uygulamalarının kendilerine ne kadar maliyet çıkaracağını risk almadan ya da beklenmedik şekilde yüksek çıkan fiyatlar görmeden bilebiliyorlar.

Tüm bu iyileştirmelerden ötürü bu yıl, Cardano’nun arkasındaki mühendislik şirketi IOHK (yeni adıyla IOG) için çok kritikti. IOG, Nisan ayında dünyanın en büyük blok zincir geliştirmesini duyurmuş ve Afrika ülkesi Etyopya’da 5 milyon öğretmen ve öğrenciye anlık olarak doğrulanabilir kimlikler, daha iyi ders plânlaması, öğrencinin gelişiminin görülmesi ve devletin eğitim sistemindeki boşluklarla hataları görebilmesinin kontrol edilmesi olanakları sağlanmıştı.

“Devletler ve kurumlar tarafından benimsenmesini istiyoruz”

Charles Hoskinson, Alonzo güncellemesini platform için oyunun kurallarını değiştiren bir an olarak nitelendirdi ve şunları söyledi:

“Bu güncellememiz, 6 yıldır en akıllı insanların bazılarıyla birlikte yaptığımız çalışmanın zirve noktasıdır. Artık odaklanmamız gereken nokta platformu daha ileriye taşımak olacak. Cardano’nun devletler ve kurumlar tarafından benimsenmesini sağlamak istiyoruz. Bu güncellemeyle birlikte, ticarileşme sistem mühendisleri kadar topluluğun da elinde… 24 saatten kısa süre içinde ağda 100’den fazla akıllı kontrat çalışmaya başladı.”

“Hayatları değiştirecek uygulamalar çalışacak”

Cardano blok zincir tasarımının da kariyerinin en zor ve en anlamlı çalışması olduğunu belirten Hoskinson şu ifadeleri kullandı:

“Gelecek sene bu zamanlar sistem üzerinde, kullanışlı, hatta bazı durumlarda hayatları değiştirebilecek uygulamalar çalışıyor olacak. Bu sistem önümüzdeki 10 yıl içinde değiştirdiği milyonlarca hayatı milyarlara getirecek. Bu aynı zamanda bilim içinde bir zaferdir. Çalışmamız, dünyanın sistemlerini her yerde desteklemek için tasarlandı ve dünyanın en sağlam, en gelişmiş blok zincirini oluşturdu”

Five Binaries kurucu ortağı olan ve Cardano’da dün ilk akıllı kontratı çalıştıran Marek Mahut da “Cardano, her zaman temellere işlevselliklere odaklanmasıyla öne çıkan bir proje oldu. Bir soruna çözüm getirmeden önce, ona hep birçok açıdan bakıyorlar. İşte akıllı kontratları heyecan verici yapan da bu…”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl