Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Çin’den “dijital yuan” airdrop’u: 12 Ekim’de başlatılacak

Çin hükümeti, önümüzdeki günlerde Shenzen'deki 50 bin vatandaşına 10 milyon yuanlık bir airdrop'la dijital yuan dağıtacak.

djital-yuan

Bir süredir merkez bankası dijital parası (CBDC) konusunda yoğun şekilde testlerine devam eden Çin, şimdi de bu konuda pilot bölge olarak seçtiği Shenzen eyaleti sakinlerine dijital yuan dağıtma kararı aldı.

En büyük deneme olacak

Çin medyasındaki haberlere göre bu dağıtım CBDC’ler konusunda Çin’in yaptığı en büyük deneme olacak. Yaklaşık 50 bin Shenzen sakini toplam 10 milyon yuanlık dağıtımdan yararlanacak. Airdrop’un 12 Ekim pazartesi günü başlaması bekleniyor.

Projeyle beraber Shenzen, halka dijital yuan dağıtılan ilk bölge olacak. Airdrop’tan yararlanmak isteyen kişilerin kimlik bilgilerini, şehrin “iShenzen” adlı uygulamasına kaydetmeleri gerekiyor. 50 bin kişilik grup rastgele seçilecek. Dağıtımdan önce ise dijital yuan uygulamasının nasıl indirileceği konusunda bilgi verilecek. CBDC’ler indirilen cüzdanlara aktarılacak.

3 bin 400 noktada harcanabilecek

Çin hükumeti tarafından dijital para denemeleri için anahtar bölge olarak seçilen Shenzen’in yaklaşık 12 milyonluk bir nüfusu bulunuyor. Airdrop’tan yararlanan vatandaşlar, dijital yuanlarını şehirdeki 3400’e yaklaşan noktada harcayabilecekler.

Öte yandan Çin’de şu ana kadar, dijital yuan kullanılarak 3 milyon işlem yapıldığı ve işlem değerinin toplamda 1 milyar yuana (162 milyon ABD doları) denk geldiği belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl