ABD’li yatırım bankası: Bitcoin madencilik şirketleri para basıyor

Wall Street'in ünlü yatırım bankacılığı ve araştırma firması DA Davidson, 4 ünlü kripto para madencilik şirketi hakkında bir araştırma yaptı. Firma, madencilik şirketlerinin kısa vadede hisselerinde pozitif bir yükseliş olacağı görüşünü paylaşırken, bu şirketlerin Çin yasaklarından da ciddi şekilde avantaj sağladığı belirtildi.

Çin’in Mayıs ayında kripto para madencilerine yönelik başlattığı yasaklama operasyonuyla birlikte, madencilik faaliyetlerinin büyük bölümü ABD’ye kayarken hash rate’in düştüğü dönemlerde ise faaliyetlerine devam eden madencilik şirketleri çok daha fazla sayıda Bitcoin çıkarmışlardı.

İşte o madencilik firmalarının en ünlüleri ve büyükleri olan Core Scientific, Marathon Digital, Riot Blockchain ve Hut 8 hakkında yeni bir araştırma raporu yayımlandı. Wall Street’in ünlü yatırım bankası ve araştırma şirketi D.A. Davidson, bu şirketlerin kısa vadede de yükseliş içinde olacağını öngörüyor.

“Hisselerin yükselişi bekleniyordu”

D.A. Davidson analisti Christopher Brendler, ABD’deki bu madencilik şirketleri için ‘çok büyük fırsatlar’ gördüğünü belirtti ve şunları yazdı:

“ABD’nin liderliği devralması ve HODL durumunun artmasıyla birlikte bu şirketlerin çok daha yüksek seviyelerde yeniden değerlenmesini ve kazanç rakamlarının, kısa dönemli beklentilerden çok daha yüksek seviyeye çıkmasını bekliyorduk”

Adeta para basmaya başladılar

Çin’in yasaklama hamlesinden sonra ABD’nin madencilik konusunda lider olması ve Bitcoin’in de 55 bin doların üzerine çıkmasıyla bu şirketler adeta para basmaya başladılar. Bitcoin fiyatıyla korele olan hisse fiyatları da ciddi şekilde artış gösterdiler.

Öte yandan, RIGZ ya da diğer adıyla “Viridi Daha Temiz Enerji Kripto Para Madenciliği yarı iletken ETF”i bile %47’lik kazanç sağladı. Bu ETF’in yoğun şekilde madencilik şirketleri hisselerine endeksli olduğu da biliniyor.

“Yeni üretilen BTC’ler de bilançolara giriyor”

Madencilik şirketlerinin hisselerinin fiyat artışını da yorumlaran Brendler şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin madenciliği şirketlerinin hisse senetleri, Bitcoin fiyatları ile yüksek oranda ( yaklaşık %70) bağlantılı, çünkü BTC yalnızca geliri doğrudan yönlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda bu dört şirket de, bilançolarında mümkün olduğu kadar yeni üretilen Bitcoin tutmaya çalışıyor”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl