Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kripto para düzenlemesi hazır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da ekonomistlerle bir araya geldi. Yaklaşık 2.5 saat süren toplantıda 15 ekonomist ve ekonomi gazetecisi yer aldı.

Erdoğan, toplantıda yeni ekonomi modelini tanıttı, ekonomistlerin de görüşlerini, tavsiyelerini aldı ve soruları da yanıtladı.

“Düzenleme hazır, gecikmeden Meclis’e göndereceğiz”

Erdoğan, toplantı sırasında kripto para yatırımcılarını da yakından ilgilendiren bir açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı, uzun bir süredir beklenen regülasyonla ilgili olarak kripto para düzenlemesinin hazır olduğunu, gecikmeden TBMM’ye göndereceklerini ifade etti.

Bakanlık yetkilileri ve ilgili taraflar, bir süredir kripto para düzenlemesi üzerinde çalışma yürütüyorlardı. Mayıs ayında dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, SPK, BDDK, Gelir İdaresi Başkanlığı, MASAK ve Merkez Bankası ile koordineli bir şekilde kripto para konusu üzerinde çalıştıklarını söylemişti. 

Daha öncesinde de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, kripto paraları yasaklamak gibi bir niyetlerinin olmadığını belirterek düzenleme çalışmaları yaptıklarını kaydetmişti.

Kavcıoğlu, bu ayın başında da dövizin kripto paralara gitmesinden rahatsız olduklarını dile getirmişti. Başkan, “Döviz tevdiat hesaplarının (DTH) büyük kısmı TL mevduata gidiyor. Kripto paraya giden belli bir kısımdan rahatsızız.” şeklinde konuşmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl