Doğu Avrupa’da yüksek riskte kripto hareketliliği: Chainalysis raporu

Blok zinciri analitik firması Chainalysis'in yayımladığı bir rapora göre, Doğu Avrupa yüksek riskte kabul edilen kripto para hareketliliğinin en çok yaşandığı ülke olarak ön plâna çıkıyor. Bölge 1 senedeki 630 milyar dolarlık zincir üstü işlemle de dünyada 5. sırada yer alıyor.

Chainalysis raporunda Doğu Avrupa’nın yüksek riskte kripto para hareketliliği açısından birinci sırada yer aldığı belirtildi. Bölge, Temmuz 2021 ile Haziran 2022 arasındaki 630 milyar dolarlık zincir üstü aktivitesiyle de dünyada 5. sırada yer alıyor. Bu rakam aynı zamanda küresel işlem hareketliliğinin de %10’una tekabül ediyor.

İşlemlerin 5’te 1’i yasa dışı kabul ediliyor

Chainalysis raporunda Doğu Avrupa bölgesiyle ilgili ilginç detaylar da yer alıyor. Bölgedeki zincir üstü aktivitelerin %18’inin yasa dışı ya da riskli oldukları belirtiliyor. Bölge bu anlamda dünyanın diğer tüm bölgelerinden önde bulunuyor.

KYC olmayan borsalar yüzünden…

Raporda Doğu Avrupa’nın bu şekilde ön plâna çıkmasının en büyük nedenlerinden biri olarak da, bölgedeki kripto para borsalarının “yüksek riskte platformlar” olmaları ve bu borsaların çok az KYC yani “müşterini tanı” uygulaması yapmaları olduğu belirtildi. Raporda ayrıca KYC standartlarını hiç uygulamayan ya da çok az uygulayan borsaların, bölge işlemlerinin yüzde 6’sına sahip oldukları ifade edildi. Bu rakam, Doğru Avrupa’ya en yakın b lgede yüzde 1 ilâ 2 arasında değişiyor.

Rusya yaptırımları etkili olabilir

Chainalysis’in verdiği bilgilerde, Batı’nın uyguladığı yaptırımlar yüzünden Doğu Avrupa’nın en büyük ülkesi olan Rusya’da halkın birçok kripto para hizmetlerine ulaşamadığı, bu nedenle de daha riskli borsaları ve şirketleri tercih etmiş olabilecekleri yazıldı. Bilindiği gibi Avrupa Birliği de son olarak tüm Rusya merkezli kripto para cüzdanlarına yasak getirmişti.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı saldırının ardından Rusya’daki hem kriptodan kriptoya hem de kriptodan fiat paralara olan işlemlerde büyük artış yaşanmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl