El Salvador’un beklenen Bitcoin tahvili gecikebilir

El Salvador'da bu hafta çıkarılacağı söylenen Bitcoin tahvili büyük olasılıkla gecikecek. Maliye Bakanı Zelaya, "Tahvilleri doğru zamanda çıkarmak için uluslararası şartları da dikkate almalıyız." dedi.

El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya’nın daha önce 15-20 Mart arasında çıkarılacağını açıkladığı Bitcoin tahvilleri gecikebilir.

Zelaya, yerel medyaya yaptığı açıklamada, dış etkenler nedeniyle sürecin uzayabileceğini ifade etti. Bakan, “Bazı pazar değişkenlerini belirleyemeyiz. Rusya-Ukrayna savaşı, öngörebileceğimiz bir şey değildi. Tahvilleri doğru zamanda çıkarmak için uluslararası şartları da dikkate almalıyız.” dedi.

Zelaya, geçen hafta “15-20 Mart arası, Bitcoin tahvillerinin çıkarılması için iyi bir zaman olabilir.” açıklamasını yapmıştı.

Bitcoin tahvili, geçtiğimiz yılın Kasım ayında El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele tarafından El Salvador’da düzenlenen Bitcoin konferansında duyurulmuştu. Bukele, tahvil satışından elde edilecek 1 milyar dolarlık gelirin yarısıyla Bitcoin madenciliğine yatırım yapacaklarını, diğer yarısıyla da ek Bitcoin alacaklarını söylemişti. Bukele ayrıca, bir Bitcoin şehri kuracaklarının haberini de vermişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Arjantin’den IMF ile 45 milyar dolarlık anlaşma: Kripto para şartı konuldu

Eylül ayında Bitcoin’i resmi para haline getiren El Salvador’un hazinesinde bugün itibari ile 1691 BTC bulunuyor. Ülke diğer yandan volkanik enerjiyi kullanarak Bitcoin madenciliği de yapıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl