Balinalar, Ether’lerini ikiye katladı

Kripto para balinaları, 2018 Ocak ayından bu yana ellerindeki ETH varlıklarını %80 artırdı. 20 milyon ETH'ye sahip balinalar, toplam ETH arzının %20'sini oluşturuyor.

2018 ayı piyasası, pek çok yatırımcı için içler acısıydı. Bitcoin’in fiyatı tüm zamanların zirvesinden %80 düşerken diğer kripto paraların çoğu %90’dan fazla geriledi. Fiyatlar uzun bir süredir düşüyor. 2017’nin başlarında kripto para satın alanlar ve şu anda hala kârda olanlar bu değişikliklerden önce varlıklarını paraya çevirmeye başlamıştı. Ancak, Ethereum‘a baktığımızda, düşüş döneminde satmayan balinaların (büyük kripto varlıklarını kullanarak piyasayı manipüle edebilen kişi veya gruplar) dipten toplayarak varlıklarını artırdıkları görülüyor.

Kripto araştırma şirketi Diar‘ın raporuna göre, şu anda en büyük 1,000 adres arasında 500 tane aktif olarak işlem gören Ethereum adresi var. Bu cüzdanlar, 2018 Ocak’tan bu yana Ethereum varlıklarını %80 artırdı. Bu oran, ETH tarihinin diğer dönemlerinden daha fazla. Kasım ayı sonu itibariyle, bu adresler ellerinde toplamda 20 milyon ETH tutuyor. Bunun değeri de 2.2 milyar dolara denk düşüyor. Ayrıca, ETH arzının yaklaşık %20’sini oluşturuyor.

Kaynak: Diar

Diar, balinaların ETH varlıklarındaki bu artışı, bu yılın en kötü performasını gösteren ICO’lara yatırım yapan yatırımcılara bağlıyor. Ayrıca, SEC ve tüm dünyadaki diğer düzenleyici kurumlardan gelen baskılarla birlikte, çoğu ICO girişimi yol haritasını takip etmekte başarısız oldu. Hatta, Blockchain akıllı telefonunun yaratıcısı Sirin Labs gibi şirketlerin token’larının, ICO ve ilk listeleme fiyatlarından çok daha aşağıda bir fiyatta ticaretlerinin devam ettiği görülüyor. Bu zeminde, ETH varlıklarını ERC-20 token’larına dağıtan kullanıcılar da zararlarını azaltmaya ve ETH’ye geri dönmeye başlıyor.

Diar’ın raporundan bir kısım şöyle:

“Aktif balinaların ETH varlıklarındaki artış, büyük ihtimalle alım satım yapanların, bu yılın başından beri değerini kaybeden ve ETH ile eşleştirilen token’ların ticaretini bırakmasından kaynaklanıyor.”

Ancak, balinaların ETH varlıklarındaki artış, balina olarak nitelendirilen adreslerinin sayısı ile ilişkili değil. Ocak ayından beri aktif balina adreslerinin sayısı %30 azalırken, ETH arzı daha küçük bir grup arasında yoğunlaştı. Yani, ETH arzı balinaların 33 milyon civarında ETH tuttuğu – o zamanki ETH arzının %33’ü – 2017’nin başlarına göre daha az belirli bir yerde yoğunlaştı.

Haber: CCN

→WEİSS RATİNGS’İN KURUCUSU BİTCOİN’İ YAZDI: BU DEFA FARKLI OLACAK

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl